Çanakkale Ruhu Canlandırılıyor

Çanakkale Savaşının 100. Yılı dolayısı ile Aksaray Belediyesi tarafından Hükümet meydanında kurulan dev platoda toprak, kum ve yapılan siperler ile vatandaşlara o günün şartları yaşatılmaya çalışıldı.

Çanakkale Savaşının 100. Yılı münasebeti ile Aksaray Belediyesi tarafından Aksaray Hükümet Meydanı'nda dev bir plato kuruldu. Kurulan platoda yerlere dökülen toprak, kum ve hazırlanan siperler ile Çanakkale Savaşı tiyatro şeklinde vatandaşlara o anı yaşatmak için gösterilmeye çalışıldı.

Aksaray Hükümet Meydanı'nda düzenlenen programda Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Alay Komutanı Albay Levent ölmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, siyasi partilerin il başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Yapılan etkinliğin 3 gün boyunca günde 5 seans olarak devam edeceğini ifade eden Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı;"Çanakkale zaferinin 100. yıl dönümünde Çanakkale de yatan şehitlerimizi rahmet ve hayırla yâd ederken onlara şükran borcunu ödemenin yolunun, vatanımıza devletimize bayrağımıza birlik ve beraberliğimize kararlı bir şekilde sahip çıkmaktan geçmekte olduğunu görmekteyiz." Dedi.

Yazgı daha sonra,"Bu zaferin yeni nesillere aktartmasını sağlamak amacıyla bugün burada kurduğumuz, Çanakkale platosuyla bir kez daha bu büyük mücadeleyi hatırlamak ve hatırlatmak istedik. Milli şairimizin deyimiyle 'Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ' bütün dünyanın nasıl üzerimize geldiğini ve bizlerin nasıl mücadele ettiğini temsili de hissetmemizi sağlayacaktır ." ifadelerine yer verdi.

Yazgın son olarak, "Çanakkale platomuz üç gün boyunca sürecek ve günde beş seans gösterilecek olup, Çanakkale de yaşanan olaylar halkımıza ve öğrencilerimize tiyatral şeklinde sunulacak. Seanslar, saat 09.00' da başlayarak saat 18.00 e kadar devam edecek. Böylece maddi ve manevi değerlerimizi öğrencilerimize ve hemşerilerimize aktarmış olacağız. " Şeklinde konuştu.

öte yandan, etkinliğe katılan vatandaşlar ise çok duygulandıklarını belirttiler. (ömer Yıldırım-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler