Şanlıurfa Valiliği tarafından, "Çanakkale Şehitleri" anma programı düzenlendi.

Şanlıurfa Valiliği tarafından Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda Çanakkale Şehitleri'ni anma programı düzenlendi.

Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda, Ayşegül Kaman Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılan canlandırma ve sinevizyon gösterimi duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Günün alam ve önemine binaen bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale'nin mutlaka görülmesi gerektiğini belirtti.

Tuna, "Biz elimizden geldiği kadar gençlerimizi götürmeye çalışıyoruz. Bizi biz yapan, bir arada tutunmamızı gerektiren sebepler hepsi Çanakkale'de var ve gidip mutlaka görülmesi lazım. Bu ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hatta sınırlarımızın ötesinden yan yana yatan şehitleri görünce oralara da borcumuz olduğunu anlıyoruz. Halep'ten Şam'dan gelip orada şehit olanları görünce bugün neden Suriyeli misafirlerimize ev sahipliği yapmak zorunda olduğumuzu daha iyi anlıyoruz" dedi.

Çok büyük bedeller ödeyerek bugünlere gelindiğini anımsatan Tuna, "Bir insanın verebileceği en kıymetli şey canıdır. Canınızdan vazgeçiyorsunuz ama ebedi hayatı ve Allah'ın rızasını kazanıyorsunuz. Bizi bir arada tutan bu inancımızdır, değerlerimizdir. Bunlardan kopamayız, çocuklarımıza mutlaka öğretmeliyiz. Onların yarım bıraktığını sizler tamamlayacak, Türkiye'yi dünyanın en ileri ülkeleri arasına sokacak şekilde çalışacak, bilimde sanayide teknolojide ileri gitmek için çok çalışacaksınız. Bunun için var gücümüzle çalışmalıyız. Yüz yıl önce önümüzü kesmeye çalışanlar bugün de ihanet şebekeleriyle bize tuzaklar kurmaya çalıştılar. Çok şükür tüm bunları aşarak bugünlere gelebildik" ifadelerini kullandı.

Valilik tarafından yaklaşık bir ay önce başlatılan "Çanakkale Şehitleri" adlı şiiri ezberleme yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada dereceye giren Kübra Altun ve Zeynep Aksoy'a Şanlıurfa Valisi Azmi Tuna çeyrek altın hediye etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler