Canlı bomba saldırısı bir kez daha lanetlendi

Taksim, İstiklal caddesinde gerçekleşen saldırı çeşitli STK’lar tarafından olay yerinde kınandı.

İstanbul Taksim İstiklal caddesinde gerçekleşen canlı bomba olayının gerçekleştiği yerde ilk olarak ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca ve beraberindeki heyet, patlamanın olduğu yere karanfil bırakıp, basın açıklaması yaptı.

ASKON Genel Başkanı Koca, Taksim ve Brüksel'de meydana gelen bombalama olaylarını lanetleyerek,"Terör her zaman kötüdür. Her yerde kötüdür. Her karakteriyle kötüdür. Dün Taksim, şimdi Belçika terör aracılığı ile vuruldu. Genellikle hiçbir şeyden haberi olmayan ve kendi işinde gücünde olan, evine ailesine sevdiklerine ulaşmayı uman bir kısım savunmasız insanlara karşı sürpriz bir şekilde terörist müdahale yapılıyor ve önemli sayıda insan can veriyor, yaralanıyor.

Neresinden bakarsak bakalım bu dramatik bir durumdur. Acı verici ve gayri insani bir durumdur. Bu kim tarafından yapılırsa yapılsın aynıdır. Hep birlikte bunların tamamına karşı durmamız gerekir. Biz ASKON olarak, tüm haksızlıklara, zulümlere karşıyız. Bireysel teröre de, örgütsel teröre de karşıyız." dedi.

Koca konuşmasının devamında, "Evrene mesajımız şudur: Dünyayı yeniden kurgulayalım. Bu kurgunun temelinde hakkaniyet olsun. Nerede haksızlık varsa ona karşı duyarlılık gösterelim. Savaş kaçınılmaz ise o da adalet ve hukuk standartlarında olsun. Cezalar ise sadece suçlulara uygulansın, masum insanlar cezalardan mağdur olmasınlar.

Hiçbir odak da terör aracından faydalanmayı düşünmesin. Çok iyi biliyoruz ki terör, bumerang etkisi yapma özelliğine sahiptir. Mutlaka bir gün araçsallaştıranlarını da vurur.

Terör mağduriyetini içimizde hissediyor, acıları paylaşıyor, yaralılara şifalar diliyoruz." diyerek konuşmasına son verdi.

Esnafı da ziyaret eden heyet patlamanın olduğu yerden ayrıldı.

Her zaman mazlumdan yana, her zaman zalime karşı

Basın açıklamasının ardından patlamanın olduğu yere aralarında tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın da bulunduğu bir grup patlamanın olduğu yere karanfil bıraktıktan sonra birer konuşma yaptılar.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu konuşmasında, "En önemli varlık insandır. İnsanın eşi emsali yoktur. Bir binayı, masayı, televizyonun yerine başkasını ikame edebilirsiniz. Ama insanın yerine bir başkasını ikame edemezsiniz. İnsanın canına yapılan bütün saldırıları kınıyoruz." Diyerek saldırıyı insanlık adına lanetlediğini ifade etti.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da, "Terörün karşısındaki duruşumuzu göstermeye geldik. Teröre, nereden gelirse gelsin kimden gelirse gelsin karşıyız. İstiklal Caddesi bizim istiklalimizdir, hürriyetimizdir, birliğimiz beraberliğimizdir, bu anlamda da isminin tevafuk olduğunu düşünüyorum. İstiklalimizi birlik beraberliğimizi her türlü şartlarda ve her zaman korumaya azimliyiz. Bu anlamda halkımızla hükümetimizle beraber olmaya devam edeceğiz. Terörün her türlüsünü, her yerde olanını tel'in ediyoruz." diyerek konuşmasına son verdi.

Tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan da konuşmasını "Kim olursa olsun mazlumdan yana, kim olursa olsun zalime karşı" diyerek özetledi. (M.Tahir özsoy/Ahmet Karakaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler