Çarşılar bayram bereketiyle şenlendi

Ramazan Bayramı’nın başlamasına sayılı günler kala Diyarbakır’daki çarşılar hareketlenmeye başladı.

On bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayının başlamasıyla sevinç yaşayan Müslümanları şimdi de Ramazan Bayramı'nın hazırlık telaşı sardı.

5 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 3 gün sürecek bayram için hazırlık yapan Diyarbakırlılar, çarşı ve pazarların yolunu tuttu. Kıyafetlerden yiyeceklere kadar birçok ürün almak için alışveriş yapan halk, çarşılarda yoğunluk yaşanmasına sebep olurken, esnaf da oluşan durumdan memnun.

Bayram şekeri tezgâhlarda

Bayram günlerinde daha çok evlerde ve işyerlerinde misafirlere ikram edilen bayram şekerleri tezgâhlardaki yerini aldı. Şekerlerin kilogram fiyatının kaliteye göre 5TL ile 12TL arasında değiştiğini söyleyen şeker satıcıları, şeker satışlarının Ramazan ayının son birkaç gününde yoğunluk kazandığını belirtti.

Şekerleri sunmak için kullanılan şeker taslarının fiyatı ise biçimlerine göre 5TL ile 25TL arasında değişiyor. Baklava, kadayıf, künefe ve diğer bazı tatlı çeşitlerinin yapımı için kullanılan ceviz, kilogramı 20TL'den, fıstık ve fındık ise 30TL'den satılıyor.

Çörek ve hoşaf malzemelerine ilgi

Vatandaşların, çörek ve hoşaf yapımı için kullanılan malzemelere de ilgi gösterdiği gözlendi.

Bayram vesilesiyle çarşılarda hareketlilik yaşandığını belirten esnaf, durumdan memnun olduğunu dile getirdi.

Gece saatlerine kadar işbaşında olduklarını söyleyen Mustafa Baran, "Bayram öncesi sakindi ama bayram yaklaştığı için yoğun oluyor. Gece saatlerinde kadar burada kalıyoruz. Bizim için biraz yorucu geçiyor ama mutluyuz." dedi.

"Esnafın beklentisi bu günlerdir"

Kentte aylarca uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmalar nedeniyle zor günler geçiren esnafın, bayram öncesi beklentilerinin yüksek olduğunu kaydeden ömer Polat, şunları söyledi: "Bayramda önce pek iş olmuyor. Esnafın beklentisi bu günlerdir. Bayram yaklaştığı için esnaf umutlanıyor. Saat 03.00'e kadar açık kalıyoruz. Bu sene biraz daha yoğunluk var. Son olaylardan sonra halk bu tarafa yöneldi, buralara yerleşti. Yoğunluk bundan kaynaklanıyor."

"Eski bayramları arıyoruz"

Daha fazla satış yapmalarından dolayı eski bayramları özlemle aradıklarını ifade eden Yaşar Güçsüz ise "Diyarbakır sıkıntılı, sorunlu bir yer. Parası olan birçok insan buradan kaçtı, gitti. Burada para dönmüyor pek. Eski bayramları arıyoruz. Geçen seneler daha işlerimiz daha iyiydi." şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler