Cerablus’ta çatışmalar yoğunlaştı

Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus’ta IŞİD ile PYD güçleri arasında başlayan çatışmalar yoğunlaşıyor.

Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan IŞİD kontrolündeki Cerablus'ta IŞİD ile PYD güçleri arasında başlayan çatışmalar yoğunlaştı. Karşılıklı çatışmaların yaşandığı bölgede zaman zaman havan ve silah sesleri ile birlikte siyah dumanların yükseldiği de görülüyor.

PYD güçleri Carablus'taki IŞİD mevzilerine havanlar ile saldırırken, IŞİD'in de PYD güçlerine havanlarla karşılık verdiği belirtiliyor.

Son günlerde IŞİD ile PYD güçleri arasında aralıklarla süren çatışmalar dün geceden bu yana yoğunlaşırken, meydana gelen patlama ve silah sesleri Karkamış'tan da duyuluyor.

Uzun süredir sessizliğin hakim olduğu IŞİD kontrolündeki Cerablus'ta duyulan çatışma ve patlama seslerinin ardından, sınır hattında güvenlik önlemleri de artırıldı. Aralıklarla yaşanan çatışmalar nedeniyle sınır hattında güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla önlemlerini artırdığı görüldü.

Hudut karakollarındaki askerler Suriye tarafındaki gelişmeleri sürekli olarak termal kameralar ile takip ederken, askeri birlikler de zırhlı araçlar ile sınır hattında sürekli devriye görevi yapıyor.

öte yandan Karkamış ilçe sakinleri son 3 yıldır Cerablus'ta yaşanan patlama ve silah seslerinin ilçe sakinleri üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını, kimi vatandaşların da ilçeden göç ederek Gaziantep'e, özellikle de Nizip ilçesine sığındığı belirtiliyor. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler