Cevdet Yılmaz Bingöl’de deprem bölgesini ziyaret etti

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Bingöl’ün Kiğı ilçesinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremden etkilenen Yayladere ilçesine bağlı köyleri ziyaret etti.

Bingöl'e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve beraberindekiler, Yayladere ilçesine bağlı Çelikağıl ve Zeyneli köylerinde afetzedelerle görüştü. Yılmaz, afetzedeler için bölgeye gönderilen konteynerleri inceleyip çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Yayladere ilçesine bağlı Çalıkağıl köyü ve Zeynelli köyünü ziyaret eden Yılmaz, "Geçtiğimiz haftalarda merkezi Kiğı ilçemiz olan bir deprem yaşadık. Çok şükür bir ölüm ve yaralama hadisesi olmadı ama Kiğı, Yayladere, Adaklı gibi ilçelerimizde etkilerini gördüğümüz bir deprem yaşandı. İlk hasar tespit çalışmaları yapıldı, deprem genel hayata etkililik kararı çıktıktan sonra, daha genel bir takım tespitler ve çalışmalar yapılacak. Bu süreç içerisinde depremin ilk anlarından itibaren bütün kurumlarımız, harekete geçti. Vatandaşlarımıza ulaştık ve burada en önemli ihtiyaç olarak konteyner çıktı ortaya. Çok hızlı ve seri bir şekilde konteynerler bölgeye nakledildi." dedi.

"Bingöl iki fay hattının kesiştiği noktada bulunuyor"

Bingöl'ün iki fay hattının kesiştiği noktada bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, "Bunun ötesinde asıl meselemiz depreme hazırlıklı hale gelmektir. Asıl maharet deprem olmadan önce gerekli tedbirleri almaktır. Bingöl iki fay hattının kesiştiği noktadadır. Geçmişte çok depremler yaşadık ama gelecekte de birçok depremler yaşayabiliriz bunun da farkında olmamız lazım. Depremlerin bilincinde, şuurunda olmamız ve depremle birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım. Bunun yolu da gerekli tüm tedbirlileri almaktan geçiyor." dedi.

"Depremle birlikte yaşamayı da öğreneceğiz"

Yeni yapıların depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Bütün bunlara dikkat ettiğimizde depremle birlikte yaşamayı da öğreneceğiz. Bu konuda da Bingöl'de epeyce ilerleme oldu ama daha yapacak işimiz var." ifadelerini kullandı.

"Kırsal alanda planlamaya ihtiyaç var"

Kırsal alanlarda planlamaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, kırsal alandaki planlamanın Türkiye'nin genel sorunu olduğunu belirterek, "önümüzdeki dönemde bu konuya daha fazla önem vermeliyiz. Büyükşehir olan yerlerde problem büyük oranda aşılmış durumda. Bizim gibi büyükşehir olmayan belediyelerde de özel idaremiz ve belediyelerimiz işbirliğinde kırsal alana dönük daha etkili planlar yapmamız gerekiyor. Kırsal alanlarda Allah korusun bir afet olduğunda, köy yollarından rezerv alanlar oluşturmaya varıncaya kadar çeşitli planlar yapılmasında büyük faydalar var." şeklinde konuştu. (Nihat Kanat - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler