Çiftçi eylemine müdahale edilmesine tepki

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, ucuz patates fiyatlarını protesto eden çiftçiye yönelik polis müdahalesine tepki gösterdi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, patates fiyatlarını protesto etmek isteyen çiftçilerin, patates dökerek yolu ulaşıma kapatma eyleminde polisin bir çiftçiye yumruk attığını ardından da uzun namlulu silahla havaya ateş açıp üzerlerine silah doğrulttuğunu belirterek duruma tepki gösterdi.

Hükümetin tarımı ve çiftçiyi piyasanın vahşi koşullarına terk ettiğini bu yüzden çiftçinin ne yapacağını bilemez duruma getirildiğini savunan Karademir, "Hükümetin ve ilgili bakanlıkların görevi çiftçiyi polislere dövdürtmek değil, çiftçiyi eylem yaptırmayacak duruma getirmektir." dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, önceki gün ucuz patates fiyatlarını protesto etmek için patates dökerek yolu ulaşıma kapatan çiftçiye yönelik polis müdahalesine basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

"Çiftçi ekonominin vahşi koşullarına terk edildi"

Çiftçinin çok uzun zamandır zor durumda olduğunu ifade eden Karademir, "Serbest piyasa koşullarında çiftçi para kazanmak için bir önceki yıl para eden ürüne yöneliyor. Bu da arz fazlalığının oluşmasına ve fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Bu, patates-soğan gibi ürünlerde sık yaşanan bir durumdur. Ancak burada sorgulanması gereken bu arz fazlalığı değildir. Başta hükümetin ve ilgili bakanlıkların tarımı ve çiftçiyi piyasanın vahşi koşullarına nasıl göz göre göre terk ettiği ve çiftçiyi ne yapacağını bilemez duruma getirdiğidir. Dış politikadaki başarısızlık bütün komşularımızla ülkemizi kavgalı hale getirmiş ve buraları yakın zamanlarda ihracat yaptığımız pazar yerleri olmaktan çıkarmıştır. Bu olay yurtiçi üretici fiyatlarını olumsuz etkilemektir." ifadelerini kullandı.

"Hükümetlerin görevi çiftçinin refahını artırmaktır"

"Hükümetin ve ilgili bakanlıkların görevi çiftçiyi polislere dövdürtmek değil, çiftçiyi eylem yaptırmayacak duruma getirmektir." diyen Karademir, "Yani üretici gelirlerini ve refahlarını arttıracak politikalar üretmektir. Bu kapsamda çiftçimize uygulanan polis şiddetini Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak kınadığımızı ve bu şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirtiyoruz. Polis şiddetine maruz kalan çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler