Çirkin karikatüre halkın tepkisi devam ediyor

Özgür Gündem Gazetesi’nin 9 Mart'ta Hz. Muhammed’in kadınlarla ilgili hadisinin konu alınarak karikatürize etmesine halkın tepkisi devam ediyor.

Diyarbakır halkından özgür Gündem Gazetesi'ne tepkiler sürüyor. Söz konusu gazete, 9 Mart 2016 tarihli sayısında Hz. Muhammed'in kadınlarla ilgili bir hadisini konu alıp karikatürize etmişti. Ardından verilen tepkiler ise artarak devam ediyor.

Söz konusu karikatüre sert tepki gösteren Diyarbakırlılar, yapılan eylemin Hz. Muhammed'e (sav) hakaret olduğunu belirterek, bunu kabullenmenin mümkün olmayacağını söylediler.

İlke Haber Ajansı (İLKHA) mikrofonlarına konuşan Tarihi Ulu Camii cemaati, Muhammedilerin yoğunlukta oldukları bir yerde bunu yapanların destek aldıkları bir odak olduğunu söylediler.

Cami cemaatinden Mahmut Kutlu, "Bunu hazmetmek mümkün değil ve hiçbir ideoloji bunu masum gösteremez." dedi.

"İslam'ın 'İ' harfine dokunan bizim düşmanımızdır"

Kutlu, "Bizim gibi Müslüman Kürtler niçin bunlarla beraber değiller. Çünkü aramızda din sorunu vardır. Bizlere Muhammediler olarak diyoruz ki İslam'ın 'İ' harfine dokunan bizim düşmanımızdır. Bunların davası Kürdistan kurma davası değil, bunların davası sosyalist ve komünist bir devlet kurmaktır. Dinsiz imansız bir devlet kurma peşindedirler. Bakın 'Kürtler kadar namuslu bir millet yoktur' dersem yeridir. Ama gelin görün ki bunlar ise Türklerin feministleri tarafından eğitilip, dejenere edilerek sapık düşüncelerle bu memlekete gönderiliyor." diyerek tepkisini dile getirdi.

Tıpkı Kemalizm gibi milleti imanından etmek istiyorlar

Bugün yapılmak istenilenlerin yıllarca Kemalizm tarafından da yapıldığını belirten Kutlu, şunları ifade etti: "8 Mart Dünya Kadınlar Gününde billboardlarda, pankartlarda veya meydanlarda topladıkları temiz kadınlarımızın ellerine verdikleri pankartlarda aynen şunlar yazılıydı ‘biz kimsenin namusu değiliz namusumuz özgürlüğümüzdür' yani diyorlar ki, ne babamız ne kardeşimiz ne çocuklarımız kimse bize karışamaz onların namusu değiliz. Hatırlıyorsanız bir tane onların ozanı vardı onu da dövdüler. Bu milleti bu hale getirdiler. Tıpkı Kemalizm gibi ki Kemalizm de bu toplumu dininden, imanından etmek istedi. Kültüründen, namus ve hayâ duygularından uzaklaştırmak istedi."

Hacı Muhammed Nebi Rıdvan isimli cami cemaati de şunları söyledi: "Allah onları kahr-u perişan etsin. Allah Ümmet-i Muhammed'e birliği, beraberliği, hakkı, adaleti nasip etsin inşallah. Allah camilere el uzatanları, Kur'an-ı Kerime, Peygamberimize dil uzatanları kahr-u perişan etsin inşallah. Hani Firavunlar, Ebu Cehiller nerede, siz de bir gün Allahın huzurunda hesap vereceksiniz."

Yapılanın çok çirkin bir davranış olduğunu söyleyen Murat Şenyiğit ise "Bu memleketimize yakışmayan bir harekettir. Peygamber Efendimiz kadına çok değer veren bir peygamberdi. Maalesef bu olayı üzüntüyle karşılıyoruz. Buna tepkisiz kalmak da doğru bir şey değil. Tepkimizi en güzel şekilde göstermeye çalışacağız Allah'ın izniyle." diye belirtti. (Emrah Deniz / M. Hüseyin Temel-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler