Çocuk işçilerden 'Çocuk İşçiliğine Hayır' yürüyüşü

Çocuk işçilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Batman’da çocuk işçilerden ‘Çocuk İşçiliğine Hayır’ yürüyüşü düzenlendi.

Batman Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Batman İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen bir çalışma ile ‘Çocuk İşçiliğine Hayır’ yürüyüşü düzenlendi.

Batman’da 412 çocuğun işçi olarak çalıştığı tespit edilirken, çalıştırılan çocuk işçiler, ellerinde afişleri üzerlerinde ‘Çocuk İşçiliğine Hayır’ tişörtleriyle çocuk işçiliğine hayır dediler.

Batman Valiliği önünden başlayan ve Atatürk Parkı’nda son bulan yürüyüşte çocuklar, çocuk işçilerin durumuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için broşürler dağıttı.

Batman’da sokakta çalışan çocukların ne tür işler yaptığı bilgisinin de yer aldığı broşürlerde, sokakta dilendirilen, çalıştırılan ve çalışmaya mecbur bırakılan çocukların Alo 183 hattına bildirilmesi istendi. ‘Çocuk İşçiliğine Hayır’ adlı yürüyüşe katılan çocuk işçilere Batman Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile Batman Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından hediyeler verildi.

Çocukların sokaklarda ya da iş alanlarında değil okullarda olması gerektiğinin altını çizen yetkililer, çocuk haklarının gözetilmesi ve korunmasının herkesin görevi olduğunu, kendilerinin de çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerin katkılar sağlayacak çalışmalar içerisinde olduklarını açıkladı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler