Cuma hutbesinde çukur siyasetine tepki

Diyarbakır Ulu Camii İmam Hatibi Osman Yağmur, Cuma hutbesinde PKK’nin çukur siyasetini eleştirerek yapılanların doğru olmadığını söyledi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan İslam dünyasının 5.Harem-i Şerifi olan tarihi Ulu Camii'sinde silah sesleri altında Cuma Namazı eda edildi.

Diyarbakır Ulu Camii İmam Hatibi Osman Yağmur, Cuma hutbesinde PKK'nin çukur siyasetine tepki göstererek, hendek kazmanın mantıksal bir izahının olmadığını söyledi.

Toplumda oluşan sıkıntılara da değinen Diyarbakır Ulu Camii İmam Hatibi Osman Yağmur, bu sıkıntıları meydana getiren etkenin ameller olduğuna dikkat çekti.

"Bu yaşadığımız sıkıntılar kendi ellerimizle yaptıklarımızdır kardeşlerim"

Yağmur, "Yaşadığımız toplumda olan sıkıntıları ve ıstırapları iyi tahlil etmeliyiz. Yaşadığımız sıkıntıları ana membaının ne olduğunu zaman zaman zihnimizden geçiriyoruz. Yaşadığımız bölgede, ilde ve mahallede bu bela ve musibet ne için başımıza geldi? Neden huzurumuz kaçtı? Neden insanlar evini terk edip kaçıyorlar? Neden huzurumuz yok ve kendi evimizde rahat bir şekilde yatamıyoruz? Bu yaşadığımız sıkıntılar kendi ellerimizle yaptıklarımızdır kardeşlerim. Amellerimizin karşılığıdır. Yaptığımız kötü amellerin karşılığı olarak Allah bize bu sıkıntıları tattırıyor. Bir topluluk kendi üzerindeki durumu ve hal ve vaziyeti değiştirmediği müddetçe, giden yanlış düzene dur demediği müddetçe Allah onların üzerindeki musibeti, belayı def etmez." dedi.

Toplumun kendini gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Yağmur, insanlığın değişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Bu sıkıntıların beri taraf olabilmesi için bizim değişmemiz lazım"

Yanlışın karşısında durmak gerektiğini dile getiren Yağmur, "İnsanlığın değişmesi lazım. Bu sıkıntıların bertaraf olabilmesi için bizim değişmemiz lazım. Yanlışa yanlış, doğruya doğru dememiz lazım. Yanlış nerden gelirse gelsin devletin en üst tepesinden bile gelirse yanlış diyebilme imanı, cesareti göstermemiz lazım. Yanlış hangi örgütten gelirse gelsin bir mümin olarak o yanlışa yanlış diyebilmemiz lazım. Siz kendinizi değiştirmediğiniz müddetçe, siz giden gidişata yanlış demediğiniz müddetçe bu sıkıntılar devam edecektir." ifadelerini kullandı.

"Kardeşlerim vallahi ve billahi şu hendek siyaseti yanlıştır"

PKK'nin çukur siyasetine de tepki gösteren Yağmur, "Kardeşlerim vallahi ve billahi şu hendek siyaseti yanlıştır. Bir Müslüman, Diyarbakırlı olarak bunun mantıksal izah yönü var mıdır? Müslümanın kendine, özüne dönmesi lazım. Yoksa Allah'ın gazabı bütün toplumu yok edecektir." diye belirtti.

"Gençlerimizi Hristiyanlaştırma hareketinde bulunan insanlar vardır"

Son günlerde bölgede artan misyonerlik faaliyetlerine de değinen Yağmur şöyle devam etti: "Uzak ülkelerden buraya gelerek sokaklarda ve caddelerde böyle hareketlerde bulunanları gördüğünüz an devletin gerekli kurumlarına teslim ediniz. İnsanları, imani noktada zayıf görerek, kandırarak bir yerlere çekmeye çalışanlara fırsat vermeyelim." (M. Hüseyin Temel, Emrah Deniz- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler