Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya cami olarak anılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin yıllardır Ayasofya'yı cami olarak görme özlemi var. Ayasofya müze olarak anılmayacak. Ayasofya'yı cami olarak anacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Milletimizin yıllardır Ayasofya'yı cami olarak görme özlemi var. Ayasofya müze olarak anılmayacak. Ayasofya'yı cami olarak anacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesi katıldığı canlı yayında, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın müze statüsünden çıkarılarak cami olarak anılacağını belirtti.

"Bu bizim milletimizin, İslam dünyasının beklentisi. Milletimizin yıllardır Ayasofya'yı cami olarak görme özlemi var." diyen Erdoğan, "Buranın isminin müzeye çevrilmesi olayı çok büyük yanlıştı. Çok yoğun bir talep olduğuna göre böyle bir adımı atmanın zamanı gelmiştir. Ayasofya müze olarak anılmayacak. Ayasofya'yı cami olarak anacağız. Şu anda Sultanahmet Camii'ne gelenler, Süleymaniye'ye gelenler gezip görüyor. Aynı şekilde Ayasofya'ya gelenler Ayasofya Müzesi değil Ayasofya Camii'ne gelecekler. Bazı fikirlerim var. Arkadaşlarımla paylaştım. Bunun detaylarına da gireceğiz. Birileri ahkâm kesmek istiyorlar." ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Siz bir defa Mescid-i Aksa'ya bu kadar saldırılar oluyor. Bir sesiniz çıkıyor mu? Adamlar postallarıyla caminin içine girip, Kuran-ı Kerimleri yerlere atıyorlar, en ufak sesi çıkmıyor. Biz Müslümanız yahu, kanımıza dokunuyor. Bize akıl vermesinler, o akılları kendilerine saklasınlar. Müze konusu asırlarla alakalı değil. Yakın bir tarihte. Dolayısıyla bunu seçimlerden sonra oturacağız, süreci içerisinde bu adımı en güzel şekilde bitireceğiz." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler