Cumhurbaşkanlığı: PYD/YPG’ye silah verilmeyeceği hususu teyit edildi

​Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General H.R. Mcmaster ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde PYD/YPG’ye silah verilmeyeceği hususunun teyit edildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General H.R. Mcmaster ile Gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Kalın'ın dün gece MacMaster ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, "Görüşmede, Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde kendi güvenliğini sağlamak ve Afrin halkına yardım etmek için başlattığı ve kararlılıkla yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı, PKK, PYD/YPG, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı verilen mücadele ve Suriye’deki siyasi geçiş süreci ele alınmıştır. PYD/YPG’ye silah verilmeyeceği hususunun teyit edildiği görüşmede, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınmak zorunda olduğu vurgulanmıştır. Yanlış anlamaları önlemek için yakın koordinasyon yapılması konusunda mutabık kalınmıştır. İki NATO müttefiki olan Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı çıkar ve saygı temelinde her düzeyde geliştirilmesinin önemi vurgulanmıştır." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler