Darbe girişiminin ana davasının iddianamesi tamamlandı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili, 26'sı general 221 şüpheli hakkında hazırlanan 2 bin 581 sayfalık çatı iddianamesi tamamlanarak mahkemeye gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan FETö'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili, 26'sı general 221 şüpheli hakkında hazırlanan 2 bin 581 sayfalık çatı iddianamesi tamamlanarak mahkemeye gönderildi.

İddianamede Fethullah Gülen 1 numaralı şüpheli olar yer alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanları davacı olarak yer aldı. İddianame göre, 'Yurtta Sulh Konseyi' 38 kişiden oluşuyor

İddianameye göre hareketlilik 27 Aralık 2015'te başladı. Gece 03:00'te yapılacak girişim yaşanan panik üzerine öne çekildi.

İddianamenin bir numaralı şüphelisi Fetullah Gülen olurken, aralarında ‘Yurtta Sulh Konseyi' üyelerinin bulunduğu 221 kişi de şüpheli olarak yer aldı. Darbe girişimi sırasında özel Kuvvetler Komutanlığı'nda öldürülen General Semih Terzi dışındaki 37 ‘Yurtta Sulh Konseyi' üyesi ile örgüt lideri Gülen hakkında, 2 bin 988 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. İddianamede soruşturma kapsamında 33 şüpheli hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi. İddianamede yer alan şüphelilerden 12'sinin öğretmen, memur ve esnaftan oluşan siviller olduğu da belirlendi.

İddianamede, FETö'ye yönelik soruşturmaların TSK içine uzanacağının anlaşılmasının örgüt üyelerinde telaş ve paniğe neden olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Devlet içindeki gücünü kaybedeceğini ve geçmişte yargı eliyle gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı operasyonların açığa çıkacağını ve akamete uğrayacağını anlayan FETö, devlet içinde 40 yıldır elde ettiği kazanımları kaybetme riskini göze alamamış ve bir an önce darbe yapılması için TSK'da yuvalanmış terör örgütü mensuplarını yüreklendirmiştir. Gerek bu teşvik ve yüreklendirme, gerekse de kendilerine karşı yürütülecek tasfiyenin kaçınılmaz olduğunu anlayan örgüt, son çare olarak darbe girişiminde bulunmaya karar vermiştir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler