BTSO tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılan açıklamada, bu girişimin asıl amacının Türkiye'de iç savaş başlatmak olduğu belirtildi.

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), geçtiğimiz yıl 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı okuyan BTSO Meclis Başkanı Şahin Uzar, FETÖ'nün 15 Temmuz'da devleti ele geçirmek ve halkı tahakküm altına almak istediğini söyledi.

Uzar, "15 Temmuz'un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbi'nden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece FETÖ, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye'yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı ise Türkiye Cumhuriyeti'ni bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti." dedi.

Darbeye karşı sokaklara çıkanların cesaret ve ferasetinin bu fitneyi durdurduğunu dile getiren Uzar, sözlerine şöyle devam etti: "Milletimiz özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da ilk andan itibaren devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, gazi meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede 250 vatandaşımız şehit oldu, 2 bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır."

15 Temmuz kadar sonraki sürecin de Türkiye açısından zorlu geçtiğini ifade eden Uzar, "Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır. En az 15 Temmuz kadar darbe girişiminden sonrası da ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah'a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık." şeklinde konuştu.

Son olarak Uzar, bütün olumsuzluklara rağmen çok kısa bir sürede toparlanan ekonominin, yüzde 5 gibi bir büyüme sağladığını sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler