DEDAŞ ekipleri ve köylüler arasında arbede: 10 yaralı

​Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Çetinler köyünde kaçak elektrik kullanıldığı gerekçesiyle jandarma eşliğinde köye gelen DEDAŞ ekipleri ile köylüler arasında yaşanan arbedede 10 personel yaralandı.

Kızıltepe ilçesine bağlı Çetinler köyünde kaçak elektrik kullanıldığı gerekçesiyle jandarma eşliğinde köye gelen Dicle EDAŞ ekipleri ile köylüler arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede 10 DEDAŞ çalışanı yaralandı. Olay sonrası 6 kişi gözaltına alındı.

Jandarmanın müdahalesi ile olaylar daha fazla büyümeden kontrol altına alınırken, olayda  sonucu yaralanan DEDAŞ çalışanları hastaneye kaldırıldı.  Yaralanan personelin hastanede tedavisi sürüyor.

Konu hakkında DEDAŞ'tan yapılan açıklamada, 18’i tarımsal sulama 35’i ise mesken olmak üzere 53 abonenin bulunduğu Kızıltepe ilçesi Çetinler köyünde tüketilen elektriğin neredeyse küçük bir ilçenin tüketimine eşit olduğu ileri sürüldü.

Kullanılan elektriğin yüzde 90’ının kaçak kullanıldığı iddia edilen açıklamada, "Dicle Elektrik Enerji Kayıpları birimi buraya yoğunlaştı. Yapılan teknik çalışmaların ardından köyde abonesiz tüketicilerin de bulunduğu ve köyün ödenmemiş elektrik borcunun 2,5 milyon lirayı bulduğu belirlendi. Bunun üzerine Dicle Elektrik enerji kayıpları biriminde görevli kaçak kontrol ekipleri sabah saatlerinde jandarma korumasında Çetinler köyüne girerek denetim başlattı. Ancak kaçak elektrik kullanmalarının engellenmesini istemeyen bir kesim köy halkı, jandarmaya rağmen denetim ekiplerine saldırmaya ve darp etmeye başladı. Saldırılar sırasında 16 kişilik kaçak kontrol ekibindeki 10 kişi taş, sopa ve yumruk darbeleri ile yaralandı." ifadelerine yer verildi.

Olayda F.K isimli kaçak kontrol çalışanının burnunun kırıldığı aktarılan açıklamada, "Yaralıların tedavisi devam ederken, köye takviye komando birlikleri gönderilerek kaçak denetimlerinin devam etmesi sağlandı. Bu arada Dicle Elektrik avukatları, saldırının ardından saldırganlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yapılan inceleme sonucunda saldırıyı gerçekleştirdikleri bildirilen 6 kişi gözaltına alındı." denildi. (M. Salih Keskin - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler