​Dicle EDAŞ vatandaşı polisle tehdit ediyor iddiası

​Mardin’de elektrik hatlarını yer altına almak için başlattıkları çalışmaları yarıda bırakan Dicle EDAŞ’a tepki gösteren mahalleli, polisle tehdit edildiklerini ileri sürdüler. DEDAŞ, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde elektrik hatlarını yer altına almak için Tepebaşı Mahallesinde iki hafta önce çalışma başlatan Dicle EDAŞ ekipleri, iddiaya göre ihaleyi alan müteahhidin kaçmasıyla yarıda kaldı.

Ekipler tarafından açılan kanallar olduğu gibi dururken, çalışma nedeniyle bozulan yolu ise esnaf kendi imkânlarıyla yaptığı görüldü.

Çalışmalar sırasında birçok sorun yaşadıklarını, kazılan kanallar yüzünden bazı esnafın iş yerini açamadığını aktaran mahalleli, kafalarına göre iş yaptıklarını, kendilerini uyardıklarında ise polis ile tehdit edildiklerini ileri sürdüler.

Yaşadıkları sorunlar hakkında İLKHA’ya konuşan mahalleli, "Böyle bir çalışmanın ne adı ne şekli ne de insanlara bir faydası var." diyerek tepki gösterdiler.

"Vatandaşı sıkıntıya sokmaya kimsenin hakkı yok"

Bir hizmet yapılacaksa insanları toz duman içerisinde bırakarak değil insanları kale alınarak yapılması gerektiğini söyleyen mahalle sakinlerinden İbrahim Sağlam, yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde anlattı:

Bir hizmet yapılacaksa insanlara saygı duyarak yapılmalı, mahalleyi abluka altına alıp hiçbir sokağa giriş imkânı olmayan şekliyle çalışmak mümkün değildir. Böyle bir çalışmanın ne adı ne şekli ne de insanlara bir faydası var. 10 gündür mahallede abluka altındayız. Bütün sokaklarımız kilitlenmiş arabamla kapının önüne gidemiyorum. Kazılan yerler kapanmıyor bir sokak kapatılıp diğeri yapılırsa, en azından mahalleli tozun pisliğin içerisinde kalmaz. Hale bakın! Burası bir ay önce yapıldı bir ay boyunca vatandaşı böyle sıkıntıya sokmaya kimsenin hakkı yoktur. Sadece mıcırı döküyorlar ve gidiyorlar, sonra vatandaş kendi imkânlarıyla kapatmaya çalışıyor. Vatandaşın suyunu kesiyorlar, tamir etmiyorlar. Komşunun suyunu kestiler, dört gün susuz kaldı. Temel amaç insandır, eğer insana hizmet edeceksiniz onu düzgün yapacaksınız. İnsanları insan yerine koyarsanız. O zaman yapacağınız çalışmaya saygı duyulur, yoksa benim için bu işi yapmıyorsunuz.

"Bizi polisle tehdit ediyor"

Dicle EDAŞ’ın kazdığı yeri esnaf olarak kendi imkânlarıyla kapattıklarını belirten esnaf Zeyni Oran, kendilerine "Bozduğunuz yeri düzeltin" dediklerinde ise kendilerini polisle tehdit ettikleri iddiasında bulundu.

Oran, "Onlardan rica ettik, bunu düzeltin diye. Ancak hiç kimseyi takmıyorlar. Bizi polislerle de tehdit ediyorlar; ‘polis çağıracağız’ diye, DEDAŞ bizi öyle tehdit ediyor. ‘Konuşursanız şimdi polisleri başınıza çağıracağız, buraya binlerce polis yığacağız’ diyorlar. Buradaki çalışmayı biz kendi imkânlarımızla yaptık. Bizim kapımızın önünde çukur vardı Küçük oğlum çukura düşmek üzereydi. Çukuru kendim doldurdum ve kapattım adamlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. Diğer yerler yaklaşık 10 gün oldu olduğu gibi duruyor bizden aşağısı hepsi açıktır. 10 gündür Cadde ortasında getirildikleri tuğlalar olduğu gibi duruyor. Bizi devletle tehdit ediyorlar ben de diyorum devletin bundan haberi yok." dedi.

"Su kullanmayın diyorlar"

İsminin yazılmasını istemeyen yaşlı bir teyze ise şunları söyledi:

Birçok sorunumuz var, bundan şikâyetçiyiz. Kanalizasyonu kırmışlar, boru tıkanmış, su gitmiyor. Bir haftadır daha yapacaklar, biz de bekliyoruz. Suyu kullanmayın diyorlar akşama kadar nasıl kullanmayacağız? Bunun yapılması gerekir.

"Açık bırakılan kanallardan dolayı siftah yapamıyoruz"

Açık bırakılan kanallardan dolayı yaklaşık 15 gündür perişan halde olduklarını dile getiren Sadullah Saruhan, "Dükkânımızın önünde kanalizasyon şebekesi var, üstünü açık bırakıp öylece çekip gittiler. Müşteri dükkânımıza gelemiyor buradaki esnaflar perişanız iş yapamıyoruz. Birçok yerden yolu kapatmışlar insanlar evine gitmekte zorlanıyor.  Birçok iş yeri kapalı açamıyor dükkânı açık olanlar da siftah yapamadan eve gidiyor. Dükkânların önüne bakın taşları yığmışlar kanalları açıp öylece üstünü açık bırakmışlar." diye konuştu.

"DEDAŞ yüzünden dükkânımı açamıyorum"

Canlı tavuk satışı yapan Abdülkerim Gökdemir de açık bırakılan kanallardan dolayı dükkânını açamadığından yakınarak, "15 gündür burası kazılmış halimizi görüyorsunuz gidip söylüyoruz ‘gelip kapatacağız’ diyorlar ama DEDAŞ burayı kapatmıyor. Bütün esnaf mağdur perişan halde halimizi görüyorsunuz. Yaklaşık bir haftadır tavuk getiremiyorum. Nasıl getireceğim? Dükkânın önü kapalı olduğu için dükkânımızı açamıyoruz mağduruz. Ayda 800 TL kira veriyorum halimizi görüyorsunuz." dedi.

Dicle EDAŞ'tan açıklama

İddialarla ilgili görüştüğümüz Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürü Murat Karagüzel, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını kurum olarak hiçbir çalışanının hiç kimseyi tehdit etmediğini söyledi. Karagüzel, "Çalışmalarımızı mevzuat çerçevesinde yapıyoruz." dedi.

Dicle EDAŞ, söz konusu iddiaları yalanlayarak, ortada kayıt dışı kullanımı da önleyecek olan bu yatırımı engellemeye dönük belirgin bir dezenformasyon çabası olduğu bildirildi.

Sorumluluk bölgelerindeki 6 il ve bağlı ilçeleri gibi Kızıltepe’de de şebeke yenileme yatırımı yapıldığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yönetmeliklerine uygun biçimde yapılan bu yatırım ile kayıt dışı kullanım önüne geçildiğine yer verilen Dicle EDAŞ açıklamasında şöyle denildi:

"Bölgenin birçok yerinde kayıt dışı kullanımı önlediği için bu yatırımlarımız ya engelleniyor ya da kurulan sistemler tahrip ediliyor. Bunun onlarca örneği var. Bazı kesimler ise yatırımları direk engellemek yerine dezenformasyon yaparak, toplumu yanlış bilgilendirerek engellemeye çalışıyor. Kızıltepe’nin Tepebaşı Mahallesi'nde daha önce yapılması planlanan şebeke yenileme çalışmaları seçim nedeniyle ertelenmişti. Çalışmalara bir hafta kadar önce başlandı. Yerleşim birimlerinde bu tür yatırımları yaparken vatandaşların en az biçimde etkilenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapıyoruz. Kızıltepe Tepebaşı’ndaki bu yatırım başlarken de aynı şeyleri yaptık. Kazı yapılacak yerleri dahi belediyenin fen işleri birimi belirledi. İşin bırakılması söz konusu değildir. İş planlandığı biçimde planlanan takvim içerisinde devam ediyor. Burada çalışanlarımızın vatandaşı polisle tehdit etmesi söz konusu değildir. Kaldı ki kimse kimseyi bir kolluk gücü ile tehdit edemez. Kolluk güçlerinin yasalara, kanunlara göre görev yaptıklarını, özel bir şirketten emir alamayacaklarını herkes bilmektedir. Bu yaşananlar ve yapılan açıklamalar, yatırımın gerçekleşmesini istemeyenlerin dikkatleri başka yöne çekerek engelleme çabalarından başka bir şey değildir. Yatırımımızın tamamlanması için yasa ve yönetmelikler kapsamında yapılması gereken ne varsa yapılacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın." (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler