Dicle Nehri'ni ıslah çalışmalarına başlandı

Diyarbakır'ın Bismil İlçe Belediye Başkan Vekili Kaymakam Turgay Gülenç'in talimatıyla Dicle Nehri Islah Projesi hayata geçirilmeye başlandı.

İçişleri Bakanlığının kararıyla kayyum atanan Bismil Belediyesi'nin, DSİ ile birlikte yürüttüğü Dicle Nehri Islah projesi, hayata geçirilmeye başlandı.

Bismil Belediyesi Başkan Vekili Kaymakam Turgay Gülenç, talimatıyla başlayan proje kapsamında ilçeyi su taşkınlıklarından korumak, Dicle Nehri'nin iç ıslahını sağlamak ve Bismil'le güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla köseli mevkiinden başlamak üzere nehrin her iki tarafında ıslah çalışması yapılacak.

Dicle Nehri'nde süren ıslah çalışmaları hakkında bilgi veren Gülenç, öncelikle suyun güzel ve düzenli akması için taş tahkimatın tamamlanacağını bildirdi.

Gülenç, taş tahkimatı işi bittiğinde nehrin her iki tarafı ve ortasının bir kısmında yeşil alan oluşturabilmeleri için yüzlerce hektarlık bölüm ortaya çıkacağını belirterek, "Bismil Belediyesi olarak halkımızın daha rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla bu alanların hepsini yeşil alanlar, piknik alanları ve parklar yapacağız." dedi.

Projenin belediye ile DSİ'nin ortak çalışması olduğunu söyleyen Gülenç, "Dicle Nehri'nin iç ıslahını sağlamak, su taşkınlıklarından korunmak, suyu ve toprağı fazla erozyona uğratmadan Dicle Nehri havzasının genişlemesini önlemek, Dicle Nehri'ni düzene koyup ilçemize güzel bir görünüm kazandırmak projenin temel amaçlarıdır." diye konuştu. (Hasan Gündüz- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler