Dicle Üniversitesi sorunları inkâr yolunu seçti

​Dicle Üniversitesi, kampüs alanında ahlaksızlık, uyuşturucu ve alkol kullanıldığını gözler önüne seren görüntülere rağmen sorunun çözümü yerine inkar yolunu seçti.

İlke Haber Ajansı'nın (İLKHA) 30 Kasım 2018 tarihinde "Dicle Üniversitesi kampüs alanında yaşananlar tepkilere neden oluyor" başlığıyla yayına verdiği haber, kampüs alanında ahlak sınırının açıkça aşıldığını, uyuşturucu ve alkol kullanıldığını gözler önüne sermişti.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ise tüm bu sorunların çözüme kavuşturulması gerektiği yerde söz konusu ahlaksızlıkların üniversitede gerçekleşmediği iddiasında bulunarak inkar yolunu tercih etti.

Bazı duyarlı öğrencilerin ve İLKHA muhabirlerinin ulaştığı görüntülerde, ormanlık alanlarda üniversite öğrencisi olduğu tahmin edilen kız ve erkek öğrencilerin ahlak sınırını açıkça aştığı görülmüş, söz konusu alanlarda ayrıca, alkol şişeleri ve uyuşturucu içiminde kullanılan ve "kova" diye tabir edilen düzenekler görülmüştü. Ağaçların sık olduğu alanların belirli yerlerine bırakılan sünger yataklar da dikkat çekmişti.

Denetimli serbestlik kapsamında üniversitede temizlik yapan bazı mahkûmlar, üniversitenin bazı özel güvenlik görevlileri, bazı hastane personeli ve hasta yakınlarının da aynı ahlaksızlığı yaptığı habere yansımıştı.

Denetimli serbestlik kapsamında üniversitede çalışan bazı mahkumlar da yaptıkları ahlaksızlığı itiraf etmişti.

İLKHA'nın üniversite yetkilileri ile yaptığı görüşmede de yetkililer, söz konusu fiillerin işlendiğini doğrulamış ve bazı vakalarda gereken işlemlerin yapıldığını belirtmişti.

Üniversite alanının büyük olması ve kuytu alanların bulunmasının dezavantajına değinen yetkililer, alınan önlemlere rağmen yetersiz kalındığını itiraf etmişti.

Bazı kişilerin uyuşturucu kullandığının tespit edilerek durumun polise bildirildiğini aktaran yetkililer, kullanılan uyuşturucunun miktarının az olması ve satıcı pozisyonunda olmamaları nedeniyle söz konusu şahısların serbest bırakıldığını anlatmıştı.

Üniversitedeki yetkililerin bu itiraflarına rağmen Rektörlük tarafından İLKHA'ya gönderilen açıklama da ise inkar yolunun tercih edilmesi büyük bir "garabet" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, "iki kişinin birbirine sarılarak öpüştüğü" ve "uyuşturucu ve alkol kullanıldığına" dair görüntülerin "üniversite arazisi olduğunu ispat eden hiçbir delil ve emare" niteliğinde olmadığı iddiasında bulunularak doğruluğu ilke edinen İLKHA, "yalancılık" ve "iftiracılıkla" itham edildi.

Oysa yapılacak küçük bir araştırmayla söz konusu ahlaksızlıkların kampüs alanı içerisinde yapıldığı ortaya çıkarılabilir.

İLKHA'nın çektiği ve kimi duyarlı vatandaşların ulaştırdığı görüntüler, söz konusu alanda yapılacak inceleme ve görüntülerin alanda karşılaştırılması sonucu doğrulanabilecekken Rektörlüğün, inkar ve itham gibi basit bir yolu seçmesi "Dicle Üniversitesi sorunların çözümünden yana değil mi?" sorularını da beraberinde getirdi.

Kaldı ki, aynı ahlaksızlıkların kampüs alanı içerisinde işlenmeye devam ettiği öğrenilirken üniversite yetkilileri, kolluk kuvvetleri, güvenlik birimleri, öğrenciler ve vatandaşlar da kampüs sınırları içindeki ormanlık alanda yapacağı gözlemle bu sonuca varabilir.

İLKHA'nın ulaştığı yeni görüntülerde ormanlık alanda alkol şişeleri, uyuşturucu içiminde kullanılan ve "kova" diye tabir edilen düzeneklerin halen mevcut olduğu görülüyor.

Ayrıca Rektörlük, açıklamasında söz konusu haberle "Üniversite ve yönetiminin yıpratılmak istendiği" iddiasında da bulunarak hedef saptırdığı görüldü.

Misyonu gereği haktan ve hakikatten ayrılmadan, gerçekliği ifade eden her türlü haberi ilkeli, ön yargısız, objektif bir şekilde sunan; saklanan, görülmeyen veya görülmek istenmeyen sorunları ve gerçekleri insanlara ulaştıran, kötülüklerin ve ahlaksızlıkların ortadan kalkması anlayışla hareket eden İLKHA'nın, mezkur iddialarla itham edilmesi kamuoyu vicdanında "kabul edilemez" olarak yer buldu.

Kamuoyu, Dicle Üniversitesi yetkililerinden "itham ve inkar" yerine sorunların çözümü noktasında bir irade ortaya konulmasını bekliyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler