Dini Yüksek İhtisas Merkezi yeni Eğitim dönemine girdi

Diyarbakır’da dini alanında görev alacak elemanların yetiştirilmesi amacıyla açılan Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezinin 2015-2016 Eğitim dönemi açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müftü, vaiz ve üst görevlerde yer alacak personelin yetiştirilmesi amacına yönelik açılan Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezinin 2015-2016 Eğitim dönemi girmesi münasebetiyle seminer düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Haydar Bekirli, Diyarbakır Vali yardımcısı Mehmet Çağrı özpolat, Diyarbakır İl Müftü Vekili Abdullah Işık, İlahiyat Fakültesi Dekanı Abdulkerim önalan, STK temsilcileri ve birçok katılımcının katıldığı seminer Ali Emre Artan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Haydar Bekirli, İslam dininin inanç ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmenin birinci görevleri olduğunu söyledi.

Bekirli, "Her birimizin bu kisveleri, bu unvanları, bu mevkileri ve bu zamanları doldurmamızın amacı bu millete inanç, akaid, ibadet ve ahlak esaslarıdır. İkinci bir kanunumuz toplumu din konusunda bilinçlendirmektir. Toplumu din konusunda bilgilendirmenin İslam dini literatüründe karşılığı irşat vazifesidir, toplumu aydınlatma vazifesidir. Peygamberlerin, sahabelerin, tabiinlerin ve onların yolunda gitmiş insanların yapmış oldukları kutsal bir vazifedir. Bu da toplumu din konusunda bilgilendirmektir." İfadelerine yer verdi.

Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkez Müdürü Fatih Çakmak da, eğitim merkezinde bulunan kursiyerlerin yetiştirilmesindeki amacın müftü, vaiz, din adamı ve benzeri önemli görevlerde yer alacak insanların eğitilmesi, yetiştirilmesi ve ilmi yönden geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Eğitimin 30 aylık bir dönem olacağına difade eden Çakmak, "2 yıldan beri merkezimiz hizmettedir. Buradaki bina geçicidir. Yeni bina Şehitlik semtinde olacaktır." dedi.

Seminerde konuşan Diyarbakır İl Müftü Vekili Abdullah Işık ise, eğitim merkezinin amacının klasik medrese eğitimiyle modern İslam ilimlerinin öğrenilmesi ve öğretilmesi olduğunu belirtti.

İhtisas merkezi eğitim görevlisi Nizamettin Çelik, merkezin hedefinin bilgilerin ezberlenmesi değil, hafızayı ve zihni geliştirmek, olayları derinlemesine öğrenmeyi öğretmek olduğunu belirterek, "İhtisas programı 2 aşamada uygulanıyor. Birincisi bin 80 saat dil üzerinde yoğunlaşır. Bu kapsamda dil üzerinde yoğunlaşır. Gramer, nahiv, kelime bilgisi, pratik Arapça, tercüme, sözlü ve yazılı anlatım ve belagat gibi anlatımlar ve derslerle dile hâkimiyet amaçlanır. Tefsiri sadece metin okumaktan ibaret uygulamıyoruz. Peygamberimizin hadis-i şeriflerini, sadece hadis okumaktan ibaret uygulamıyoruz. Hadisin tarihini, usulünün, kaynağını ve araştırma tekniklerini de öğretiyoruz." şeklinde ders şekli ve metotları hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi 2 yıl önce açılmıştı merkez bugün 2'nci döneme girdi. (M.Sıddık Bilge/ Yunus Sırat - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler