Dışişleri Bakanlığı: ABD'nin açıklaması görüşmenin içeriğini yansıtmıyor

Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinin ardından, ABD tarafından yapılan açıklama için "Görüşmenin içeriğini yansıtmıyor." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki görüşmenin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya ilişkin, "Söz konusu görüşmeden önce kaleme alındığı aşikâr olan açıklama, görüşmenin içeriğini yansıtmadığı gibi görüşmede gündeme dahi gelmeyen hususlara yer verdiği görülmektedir" dedi.

Aksoy, şunları kaydetti:

"Sayın Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı arasında 3 Nisan günü gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan ve söz konusu görüşmeden önce kaleme alındığı aşikâr olan açıklamanın görüşmenin içeriğini yansıtmadığı gibi, görüşmede gündeme dahi gelmeyen hususlara yer verdiği görülmektedir.

Daha önce yapılan görüşmelerde de benzer sorunlarla karşılaşılmış olup, bu gibi açıklamaların daha özenli olarak yapılması ve özellikle görüşmede yer almayan hususlara yer verilmemesi, aramızdaki müttefiklik ilişkilerinin doğal bir gereğidir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler