Dışişlerinden İsveç'teki Yemen görüşmelerine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Yemenli taraflar arasında İsveç’te BM gözetiminde gerçekleştirilen danışmalarda ilerleme sağlanmış olmasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı Yemenli taraflar arasında 6-13 Aralık 2018 tarihlerinde İsveç’te BM gözetiminde gerçekleştirilen danışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, danışmalarla ilerleme sağlanmış olmasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, "Tarafların, Hudeyde ve Taiz’deki durumu iyileştirmeye dönük adımlar atılmasında mutabık kalmalarını, keza binlerce kişiyi ve ailelerini ilgilendiren tutuklu değişimini bir takvim dahilinde hayata geçirmek konusunda uzlaşmış olmalarını, ayrıca siyasi çözümle ilgili müzakere çerçevesi üzerinde görüşmelere devam etmeyi taahhüt etmelerini önemsiyoruz." denildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Yemen’deki krizin bir an önce çözümlenmesi ve nüfusunun dörtte üçünden fazlası insani yardıma muhtaç Yemenli kardeşlerimizin ızdırabının son bulması temel beklentimizdir.

İİT Zirve Dönem Başkanı olarak Türkiye, Yemen’de kalıcı barış ve istikrar için BM tarafından sürdürülen çabalara destek olmayı sürdürecek, Yemen halkıyla dayanışma içinde hareket edecektir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler