Dışişlerinden seçimlerdeki yabancı gözlemcilere ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Konseyi Yerel Ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Seçim Gözlem Misyonu’nun, seçimlerin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğunu duyurduğunu aktardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Konseyi Yerel Ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Seçim Gözlem Misyonu’nun Türkiye'de 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlere yönelik gözlem faaliyetleri hakkındaki soruya cevap verdi.

Yerel seçimlerin, serbest demokratik seçim usullerine uygun olarak yüzde 84’ten yüksek bir katılımla tamamlandığının belirten Aksoy, "Seçimler çerçevesinde, uluslararası kurumlarla yapıcı işbirliğimizin göstergesi olarak kurucu üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nin yerel yönetimlerinin temsil edildiği organı Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nden (YBYK) bir heyet yerel seçimleri izlemek üzere ülkemize davet edilmiştir. Bu, YBYK’nın ülkemizdeki seçimleri izlemesi bakımından bir ilki teşkil etmiştir." dedi.

"Gözlem Misyonu seçimlerin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğunu duyurmuştur"

Aksoy, "Bu çerçevede, toplam 22 kişilik heyet 10 takım halinde çeşitli illerimizde seçimleri gözlemlemiştir. Makamlarımız Gözlem Misyonu’nun faaliyetleri için ülke genelinde her türlü işbirliği ve kolaylığı göstermiştir. Nitekim, YBYK Seçim Gözlem Misyonu, gözlem yaptıkları yerlerde oy verme sürecine tam erişim sağlayabildiklerini, sandık kurullarının görevlerini yetkin bir şekilde yürüttüklerini, Yüksek Seçim Kurulu’ndan seçim sandık kurullarına kadar tüm düzeyde teknik yetkinlikten etkilendiklerini açıklamış ve seçimlerin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğunu duyurmuştur." ifadelerini kullandı.

"Özgür seçim ortamı konusunda beyan ettiği şüphe yersizdir"

Aksoy, şunları söyledi: Öte yandan, ülkemizin bütünlüğü ve güvenliği üzerindeki mutlak hakkını teyit etmekle birlikte, YBYK heyetinin, Gözlem Misyonu’nun görev tanımı dışında kalması gereken ve ne yazık ki gözlemcilerce doğru anlaşılmadığı görülen bazı siyasi nitelikli hususları dile getirmek suretiyle, adil ve özgür seçim ortamı konusunda beyan ettiği şüphe yersizdir."

Aksoy, Avrupa’da seçimlerde en yüksek katılım oranına sahip ülkelerin başında gelen Türkiye'nin, bundan böyle de seçim gözlem faaliyetlerine yapıcı yaklaşımını sürdüreceğini vurguladı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler