Dışişlerinden Suriye konulu Astana toplantısına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Konulu 11'inci Yüksek Düzeyli Astana Toplantısında İdlip’teki ateşkesin kalıcı kılınmasının öneminin vurgulandığını belirtti.

 

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Konulu 11'inci Yüksek Düzeyli Astana Toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların on birincisinin dün ve bugün Astana'da düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, "Toplantıda ağırlıklı olarak Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalar eşgüdümlenmiş ve sahada yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. Bu çerçevede, Anayasa Komitesi’yle ilgili istişarelerin yoğunlaştırılması ve Komite’nin en kısa zamanda kurulması hususundaki ortak kararlılık ifade edilmiştir." denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıra’nın uygulanmasına dair irade teyid edilmiş; İdlip’te ateşkesin kalıcı kılınmasının önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, terörizmle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratma girişimleri reddedilerek, Suriye’nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne kasteden ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemlere karşı tutum teyit edilmiştir."

Muhalifler ve rejim arasındaki esir takasına değinilen açıklamada, "Taraflar, Zorla Alıkonan/Kaçırılan Kişilerin Serbest Bırakılması, Cenazelerin Takası ve Kayıp Şahısların Akıbetinin Tespitine İlişkin Çalışma Grubu bünyesinde hazırlanan pilot proje çerçevesinde, Suriye’de muhalif gruplar ve rejim tarafından gözaltında tutulan bazı kişilerin 24 Kasım 2018 tarihinde karşılıklı ve eşzamanlı olarak serbest bırakılmalarından duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların on ikincisinin önümüzdeki Şubat ayında Astana’da yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler