​Diyanet İşleri Başkanlığı, bir işletme gibi gelirlerinden faiz elde ettiği ve kullandığı gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün bazı medya organlarında yer alan "Diyanet’in faizden gelir elde ettiğine" dair iddialarla ilgili olarak açıklamada bulundu.

Diyanetten yapılan açıklamada, "Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bahse konu faiz geliri, personele yersiz (mevzuata aykırı olarak) ödenen paraların (aile yardımı, harcırah, ek ders vs.) kontrol-denetim sonucunda farkına varıldığında geriye alınması aşamasında faiziyle hazineye ödenmesi işlemidir." denildi.

İddiaların yalanlandığı açıklamada, "Bu durum 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun değişik 71. maddesi gereği ortaya çıkan, devletin bütün alacaklarında uyguladığı kanuni bir zorunluluktur. Yoksa Başkanlığımızın bir işletme gibi gelirlerinden faiz elde ettiği ve kullandığı gibi bir durum söz konusu değildir. Personelden yapılan bu istirdat (geri alma, tahsil) faizi hazineye îrat kaydedilmektedir. Özetle; devletin bütçesinin zarara uğramasının önlenmesi söz konusudur." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler