Diyanetten

​Diyanet İşleri Başkanlığı, "kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri" yönünde Başkanlığın açıklamada bulunduğuna dair haberleri yalanladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı,  "kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri" yönünde Başkanlığın açıklamada bulunduğuna haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Diyanetten yapılan yazılı açıklamada, "Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

Diyanet tarafından çıkarılan Dini Kavramlar Sözlüğünde tanım ve maddelerin çarpıtıldığı belirtilen açıklamada böyle bir iddia üretmenin iyi niyetle izah edilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikâhta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir. Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların Sonuç Bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceği defalarca kayda geçirilmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun görüşü de bu yöndedir." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler