Diyarbakır İl Müftülüğünden Sur halkına yardım kampanyası

Diyarbakır İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çatışmalarda mağdur Sur halkı için yardım kampanası başlattı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çatışmalardan dolayı mağdur olan halk için Diyarbakır İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yardım kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda Cuma Namazından sonra cami cemaati para yardımında bulunarak, kampanyaya destek verdi.

Sur ilçesine yapılacak yardım kampanyasıyla ilgili tarihi Ulu Cuma İmamı Osman Yağmur verdiği Cuma Hutbesinde, çatışmalı ortamdan dolayı mağdur olan halk için Diyarbakır İslami STK'ların yanı sıra Diyarbakır İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yardım kampanyası başlatıldığını söyledi.

Cuma İmamı Yağmur hutbede, Sur ilçesinde çatışmalardan dolayı mağdur olanların evini terk edip aç ve susuz olduğunu belirterek bu mağdurların akrabaların evlerinde aylarca kaldığına dikkat çekti.

Ensar'ın ruhunu taşımalıyız

Sur ilçesinde olan esnafın aylarca iş yapamadığını hatırlatan Yağmur, "Sur esnafı aylarca iş yapamadı, vatandaş cesaret edip gelip alışveriş yapamadı. Mağduriyet had safhada, mağdur olmuş kardeşlerimize ensar olmaya varmayız, Mekke'den Medine'ye hicret eden sahabeye kucak açan o Ensar gibi o ruhu taşımaya varmayız. Şu kardeşlerimizin aç susuz olanlara yardımlarınızı paylaşmaya var mısınız." dedi.

Yağmur, "Diyarbakır'da İslami STK'lar yardım kampanyaları başlattılar. Sur'daki kardeşlerimiz için mağdur olan kardeşlerime gerek gıda, giyim, maddi ve diğer alanlarda yardım amacıyla bazı STK'lar bir araya gelip yardım toplama kampanyası başlattılar. Dışardaki ve yoldaki afişlerde zaten görüyorsunuz. Onlarla beraber, Diyarbakır İl Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla bütün camilerde Sur'daki mağdur olan kardeşlerimiz için yardım toplayacaktır." diye belirtti.

Diyanet'i yıpratmaya çalışıyorlar

Yağmur daha sonra, son zamanlarda kimi kesimler tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik saldırılara değinerek Diyanet kurumunun yıpratılmaya çalışıldığını ifade etti.

öte yandan Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği mahallelerde yine Cuman Namazı kılınamadı. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler