Diyarbakır’da Güneydoğu Ortak Akıl Platformu kuruldu

Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu, Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasıyla kuruluşunu duyurdu.

Diyarbakır'da, Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu yaptığı basın açıklamasıyla kuruluşunu duyurdu.

Toplantıda konuşan Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu Başkanı Abdulvasi Yaz, ümmetin birliği ve beraberliği noktasında mesajlarda bulundu.

Birlik, beraberlik ve kardeşliğin, İslam ümmetinin bütün sokaklarına taşınmasını ve huzurun nasip olmasını temenni eden Yaz, Resulullah'ın da gençliğinde katılımıyla kurulan ‘Erdemliler' platformundan örnek vererek, platformun gayesinin İslam toplumunu birbirine uzaklaştıran öğeleri araştırıp birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu söyledi.

az, "Rabbimiz bir, dinimiz bir, kitabımız bir, peygamberimiz bir ve binlerce birlik ve beraberliğimiz var. Her şeyimiz bir olduğu halde neden bu ihtilaf? Neden bu keşmekeş? Neden bu nifak, hezeyan ve tufan? Beşeriyetin en hayırlı toplumu iken hangi karanlık eller aramızda dolaştı ki o en hayırlı ümmet, en hayırsız tablolarla karşılaşıyor. Bizi toplum olarak çok korkuttular, öyle bir korku imparatorluğu başımıza dikta ettiler ki; İslam coğrafyasındaki ümmet anlayışının ve gençlerin ittihat ve ittifakı için bir araya gelmek istesek, memleketin bütün karanlık elleri bir araya geliyor." dedi.

"Toplumun İslam kardeşliği formunu zirveye çıkarmayı hedefliyoruz"

Halk ve toplum arasındaki İslam kardeşliği formunu tekrar zirveye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Yaz, "O kardeşliği parçalamak için dün küresel güçlerin karanlık elleri aramızda her türlü fitneyi yaktılar. Gençliğimizi dağlara ve ovalara değil de camiye, Kur'an-ı Kerim'e, uhuvvete, kardeşliğe, birliğe, beraberliğe ve ümmet anlayışına aktarmak için mücadele edeceğiz. Ne makam, ne şöhret ne de koltuk sevdasını önümüze çıkarmayacağız ama fitne nereden gelirse en üst makamlara ileterek alanların temiz olması için gerekeni yapacağız." şeklinde konuştu.

İlk kuruluşlarının Diyarbakır'da gerçekleştiğini açıklayan Yaz, daha sonra Batman, Şırnak, Şanlıurfa ve Mardin'de de faaliyetlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Yaz'ın konuşmasının ardından basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü İbrahim Gökdemir, amaçlarını şöyle sıraladı: "Diyarbakır Ortak Akıl Platformu olarak ülkemizde yaşanan ve yaşanacak olan gelişme ve sorunlara bigâne kalamayacağımızı belirtmek istiyoruz. Ülkemizde yaşanan gelişmelerde hak gördüğümüz ve doğru bulduğumuz gelişmelerin yanında desteklerken, yanlış bulduğumuz gelişmelerin karşısında alternatifini de söyleyerek yer alacağız. Askeri bürokratik vesayeti önleyecek, istikrarı sağlayacak olduğuna inandığımız Anayasa değişiklik metni için yapılacak Referandum da ‘Evet' diyeceğimizi ve bu çerçevede Cumhurbaşkanını desteklemek gerektiğini ve referandumun Evet olarak neticelenmesini desteklediğimizi belirtmek istiyoruz." denildi. (M. Sıddık Bilge – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler