Diyarbakır’ın bereketli toprakları suyla buluşuyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da inşa edilen 2 tesis, Balıkesir’de düzenlenecek olan toplu açılış merasimiyle bugün hizmete alınacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'da inşa edilen ve toplam yatırım maliyeti 377 milyon lira olan 2 tesis, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Balıkesir'de düzenleyeceği toplu açılış merasimiyle hizmete alınacak.

Diyarbakır'da 13 Bin 360 Dekar Zirai Alan Modern Sulamaya Kavuşuyor

Diyarbakır'da hizmete alınacak tesisler arasında yer alan Kralkızı Cazibe Sulaması 1. Kısım ile 13 bin 360 dekar alan modern sulama sistemine kavuşacak. Bu proje ayrıca Diyarbakır Merkez, Çınar ve Bismil ilçesi ovalarında toplam 978 bin 930 dekar alanın sulanmasını sağlayacak Cazibe 2, 3 ve 4. Kısım ile P3 ve P4 pompaj sulama alanlarına sulama suyunun iletilmesine hizmet edecek.

Hizmete alınacak diğer bir tesis olan Kralkızı Cazibe Sulaması 4. Kısım ise 25,3 km uzunluğundaki ana kanaldan oluşuyor. Bu ana kanal Kralkızı-Dicle Projesi kapsamında sulanacak Cazibe 3 ve 4. kısım sulamalarına saniyede 20,1 m3 sulama suyu sağlayacak.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler