Muhtarlar Buluşması'nda konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, PKK'nin, yakıp-yıkan bir ideolojiye sahip olduğunu belirterek, Diyarbakır'ın ve bu bölgenin yıllarının ziyan edildiğini söyledi.

17 ilçenin muhtarlarıyla Muhtarlar Buluşması'nda bir araya gelen Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, PKK'nin, yakıp-yıkan bir ideolojiye sahip olduğunu belirterek, Diyarbakır'ın ve bu bölgenin yıllarının ziyan edildiğine dikkat çekti.

PKK'nin bölgeye yapılan her yatırım ve girişimin karşısında durduğunu dile getiren Güzeloğlu, vatandaşın, bu noktada tüketilen zamanı kazanmak istediğini vurguladı.

Güzeloğlu, "Bizim bütün bu çalışmalarımızda bir amacımız var. İnsan merkezli bir yönetim anlayışını hayata geçirmek ve bu aziz kentin her bir köşesindeki her bir vatandaşımıza hizmet götürmek. Onu mutlu etmek, beklentilerini karşılamak, insani yaşam olarak Diyarbakır'ı, gelecek her gününü bugünden daha iyiye götürmek. Çünkü Diyarbakır ve bu güzel beldenin insanları bunu hak ediyor. Yıllardır ertelenen, ötelenen, hizmet noktasında gelecek her yatırımın ve girişimin önünde duran terör örgütü PKK'nin, onun ihanet işbirlikçilerinin tükettiği zamanı artık kazanmak istiyor." dedi.

"Diyarbakırlının inandığı zaman neyi başarabileceğini çok iyi biliyoruz"

"Bugün Diyarbakır, diyarı huzur beldesi… Sağlanan bu huzur ve güven ortamında artık önceliğimiz ekonomik, sosyal kalkınma ve gelişmedir!" diyen Güzeloğlu, "Çünkü biz Diyarbakır'ı biliyoruz ve güveniyoruz. Diyarbakır'ın gücünü, Diyarbakırlının inandığı zaman neyi başarabileceğini çok iyi biliyoruz. 2023'te Diyarbakır'ı bu büyük ülkenin ve milletin geleceğinde çok önemli kalkınmış bir şehir idealine ve Türkiye'nin Ortadoğu ile buluşan lojistik bir üretim merkezine dönüştüreceğiz. Bu kentin ve bu bölgenin yıllarını ziyan ettiler. Kaynaklarını yok ettiler. İnsanlığın gelişmesinin önüne set çekip, karanlığa mahkûm etmeyi istediler. Yaktılar, yıktılar… Onların yaptığı iş, budur! O zihniyetin, o terör ideolojisinin vadettiği de budur." ifadelerini kullandı.   

"Muhtarlar Birliği kurulacak"

Muhtarlık müessesesinin kültürlerinin önemli yapı taşlarından olduğunu belirten Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Demir ise yaptığı konuşmada, Türkiye'de tüm muhtarların birleşeceği Muhtarlar Birliği'nin kurulacağını söyledi.

Demir, "Bugün itibariyle ilimiz genelinde bin 42 muhtar, merkezde ise 223 muhtarımız bulunmaktadır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde, devletimizi ve tüm kurumları temsil ederken, devlet kurullarının arasında köprü görevini görmektedir. Daha önce izne ayrılan muhtarlarımızın maaşlarında kesinti yapılıyordu. Artık bu kesinti yapılmayacak. İçişleri Bakanımız, köy muhtarlarımızın muhtarlık ofisleri ve yas evleri 2019 yılı içerisinde tamamının yapılacağını söyledi. Bundan sonra Muhtarlar Birliği kurulacak. Türkiye'de bulunan muhtarlar, tek çatı altında birleşecek!" şeklinde konuştu.

Buluşmaya; İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, ilçe kaymakamları, muhtarlar ile oda temsilcileri katıldı. (Muhammed Said Aksoy, Hamza Adiyaman - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler