​ Doğal gaz patlaması sonrası ortalık savaş alanına döndü

Gaziantep'te biri ağır 5 kişinin yaralandığı doğal gaz patlamasında mahalledeki çok sayıda ev, işyeri ve araçta büyük çapta maddi hasar oluştu.

Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesinde meydana gelen doğal gaz patlaması nedeniyle biri ağır 5 kişi yaralandı. Patlamada mahalledeki çok sayıda ev, işyeri ve araçta büyük çapta maddi hasar oluşurken, hasar tespit çalışmaları yapıldı. Riskli olan ev ve işyerleri ekipler tarafından boşaltıldı.

Olay, Şahinbey ilçesi İstiklal Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, İstiklal Mahallesi Şehit Adnan Şahin Caddesi'nde bir rögarda patlama meydana geldi. Bu patlamanın hemen ardından kısa süre sonra da bir evin zemin katında da patlama oldu.

Patlamanın yaşandığı rögarın kapağı, bu sırada yoldan geçen Şeyhmus Karakuş'un yönetimindeki 27 H 0407 plakalı özel halk otobüsünün alt bölümüne çarptı. Patlamanın etkisiyle savrulan ve ön tarafı ise havaya kalkan otobüsteki isimleri öğrenilemeyen iki yolcu yaralandı.

Yaralılar, haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulanslarla Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, doğalgaz dağıtım şirketi görevlileri, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Hastanede tedavi altına alınan yaralıların tedavilerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi. Patlamanın etkisiyle çevredeki bazı ev ve iş yerlerinin de camları kırıldı.

Aynı mahallenin 6 nolu sokağındaki 2 katlı bir binada meydana gelen patlamada ise 2 kişi yaralandı. Binanın giriş ve birinci katının ön kısmının tamamen yıkıldığı binada büyük çapta hasar oluştu.

Yaralılar, haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulanslarla Doktor Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Buradaki patlamada ise mahallede bulunan çok sayıda ev, işyeri ve araç hasar gördü.

Büyük bir paniğin yaşandığı mahallede art arda meydana gelen patlamalar korku dolu anlara neden oldu. Patlamanın meydana geldiği binanın yakınlarında bulunan bir marketin sahibi de patlamanın etkisiyle marketinin camlarının kırılması sonucu başından yaralandı. Market sahibi olay yerindeki sağlık ekipleri tarafından ayakta tedavi edildi. Marketin camlarının kırılma anı ise marketteki güvenlik kamerasına yansıdı.

Her iki patlamanın ardından ikinci bir patlamanın yaşanması olasılığına karşı patlamaların meydana geldiği sokaktaki evler boşaltıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sokakta, kimsenin evine girip çıkmasına izin verilmedi.

Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı sokakta elektrik, su ve doğal gaz ise tedbir amaçlı kesildi.

Olayın görgü tanıklarından Mehmet Aksu, İLKHA’ya yaptığı açıklamada, gün boyu mahallelerinde gaz kokusu geldiğini belirterek, şunları söyledi.

"Saat 11.00-12.00 civarı ben buradan geçerken gaz kokusu hissettim. Sokakta oturan bayanlara ev sahibini uyarmalarını istedim. Doğal gazdan koku geldiğini söyledim. Onlar da ev sahibini ziline basıp uyardılar. Ben evime doğru giderken rögar kapakları patlamaları oldu. Oraya gittiğimde görevliler gelmişti. Görevlilere ‘arkadaşlar gelin ben sizi asıl olay yerine götüreyim’ dedim ama görevliler beni dinlemediler. Beni oradan uzaklaştırdılar. Ben de evime gittim. Patlamadan sonra da ev bu hale geldi. Büyük bir korku yaşadık. Bu bina ile benim evimin arası 500 metre. Bizim ev bile sallandı. Bu sokakta birçok evde hasar oluştu." dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler