Batman'da "Dünya Mustazaflar Haftası" kapsamında Sevgi-Der tarafından fotoğraf sergisi açıldı.

Hak ve Özgürlükler Platformu üyesi Batman Sevgi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Sevgi-Der), Halepçe katliamının yıldönümü ve "Dünya Mustazaflar Haftası" kapsamında fotoğraf sergisi açtı. Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde açılan fotoğraf sergisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sergide Suriye, Mısır, Arakan, Türkiye ve dünyanın birçok yerinde yapılan zulümler anlatıldı. 2014 yılında Diyarbakır'da 6-7 Ekim saldırılarında PKK/HDP'liler tarafından vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşları ile yine PKK tarafından katledilen birçok Müslüman'ın da fotoğrafları yer aldı.

Sevgi-Der Yönetim Kurulu üyesi Emin Uras, Dünya Mustazaflar Haftası dolayısıyla Dünya mazlumlarını konu alan resim sergisi düzenlediklerini belirtti.

Bu yıl 8'incisini düzenledikleri sergide amaçlarının halka, zulme uğrayan mazlumları hatırlatmak olduğunu söyleyen Uras, "Batman'da faaliyet gösteren Hak ve Özgürlükler Platformu üyesi Sevgi-Der olarak 'Dünya Mustazaflar Haftası' münasebetiyle bu etkinliği düzenlemiş bulunmaktayız. Bu sene 8'inci senemiz oldu. Bu etkinliği her sene yapıyoruz. Bu sene de 300'ün üzerinde sergimizi açmış bulunmaktayız. Buradaki gaye ve amacımız dünya üzerinde nerede olursa olsun hangi coğrafyada olursa olsun amacımız buralarda yapılan zulümleri halkımıza arz etmektir." dedi.

Yaptıkları resim sergisinin bir amacının da dünya üzerinde mazlumlara yapılan zulümleri genç nesle aktarmak olduğunu dile getiren Uras, "Özellikle genç nesli yapılan zulümlerden haberdar edip zihinlerinde bu duyguları yaşatmaktır. Burada bulunan fotoğraflarda genellikle Arakan, Suriye, Halepçe ve dünyanın dört bir tarafında yapılan zulümler anlatılıyor. Özelde Halepçe genelde tüm dünya mustazafları için sergiyi düzenlemiş bulunmaktayız. Ne yazık ki bugünkü insanlar zalimleri hep uzakta aradılar. Zalim denince hep Nemrut, Firavun, Yezitler aklımıza geldi. Ne yazık ki günümüzün zalimleri bunları bile geçtiler. Zulümde had safhaya geldiler." ifadelerini kullandı.  

Uras, "Zalimleri millete tanıtmak ve millet bu zalimlerden haberdar olmak için böyle bir etkinlik düzenlemiş bulunmaktayız. Dünyanın dört bir tarafımdaki zulümler halen devam etmektedirler. Bu zulümlere millet sesiz kalmaktadır amacımız bu zulümlere tepki çekmektir. Zalimin zulmü varsa mazlumunda Allah'ı vardır. Zulümle abat olanın sonu berbat olur. Bunun bilincindeyiz. Biz biliyoruz ki bu mazlumların hakkı zalimlere kalmayacaktır. İnşallah er geç bu zulümler bitecektir. Sergi bugün (cuma), cumartesi ve pazar günü dahil olmak üzere 3 gün açık olacaktır. Tüm vatandaşları duyarlı olup sergiyi gezmelerini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Fotoğraf sergisini gezen vatandaşlar ise gördükleri manzaralar karşısında üzüldüklerini belirttiler. Bazı vatandaşlar, duygularını sergide açılan duygu defterine yazdı. (M. Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler