Duş teknelerine gizlenmiş 454 kilo eroin ele geçirildi

​Kapıkule Sınır Kapısı’nda bir TIR'da yapılan detaylı aramada duş teknelerine gizlenmiş 454 kilo eroin ele geçirildi.

Kaçakçılık girişiminde bulunulacağı bilgisi üzerine Kapıkule Sınır Kapısı’nda bir TIR'da yapılan detaylı aramada duş teknelerine gizlenmiş 454 kilo eroin ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce yürütülen istihbari faaliyetler neticesinde bir şahsın kaçakçılık girişiminde bulunacağı bilgisi edinildiği belirtildi.

Şahsa ait bilgiler ve kullandığı araç bilgilerin istihbarat bilgi sistemine girilerek şahsın takibe alındığı aktarılan açıklamada, "Türkiye’den çıkış yapmak üzere Kapıkule Gümrük Sahasına gelen,  şüpheli şahsın sürücülüğünü yaptığı Tır, sistemin uyarı vermesi üzerine X-Ray taramasına yönlendirildi. Yapılan X-Ray taraması neticesinde Tırın dorsesinde şüpheli yoğunluk tespit edildi ve araç detaylı kontrollerinin yapılabilmesi amacıyla arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpekleri ile yapılan aramada köpeklerin yasal yük içerisinde yer alan duş teknelerine aşırı tepki vermesi üzerine duş tekneleri, kargo X-Ray cihazı ile tarandı. X-Ray görüntüsünde duş teknelerinin içerisinde paketler olduğu görüldü. Uyuşturucu kaçırmak amacıyla içerisine özel olarak zulalar hazırlanmış tekneler kesildiğinde, teknelerin taban kısmında gizli bölmeler içerisinde karbon kağıtlarıyla kaplanmış vaziyette çok sayıda paket tespit edildi. Yapılan analizde paketlerden alınan numunenin eroin olduğu anlaşıldı.  Ele geçirilen 454 kilogram 38 gram eroinin piyasa değerinin yaklaşık 90 milyon 800 bin lira olduğu belirlendi." denildi.

Olayla ilgili Edirne Cumhuriyet Savcısına bilgi verildiği ve alınan talimat üzerine araç sürücüsünün tutuklandığı belirtilen açıklamada, yılbaşından bu yana yapılan 6 operasyonda toplam 834 kilogram uyuşturucu ele geçirildiği bilgisi de paylaşıldı (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler