“Eğitimdeki yolsuzluk deşifre edilmeli”

Eğitim harcamalarında yapılan yolsuzluklara dikkat çeken Eğitimci Eyüphan Kaya, bu konuda STK’ların da sesini yükseltmesi ve yapılan yolsuzlukların deşifre edilmesi gerektiğini söyledi.

TÜİK verilerine göre 2015 yılında artan eğitim harcamalarının, kısmen yolsuzluktan kaynaklandığını iddia eden Eğitimci Eyüphan Kaya, bazı milletvekillerinin ve taşeronların eğitime ayrılan harcamalarda yolsuzluk yaptıklarını ileri sürdü.

Bu duruma STK'ların sesini yükseltmesi gerektiğini ifade eden Kaya, yapılan yolsuzlukların deşifre edilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitimde harcamalarının yapılan yolsuzluklalar yüzünden arttığını iddia eden Kaya, bir kısım taşeron ve müteahhitlerin kimi siyasetçilerle işbirliği içerisinde olduğunu ileri sürerek "Eğitime ayrılan harcamaları kendi aralarında katakulli ediyorlar." dedi.

Bu durumun halka sıkıntı olarak yansıdığını ifade eden Kaya, "Eğitim yatırımlarını ciddi anlamda takip ediyoruz. Ve harcamalar son dönemlerde her geçen gün artıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 30'u çocuk ve gençlerden oluşuyor ve bu sayının hepsi eğitimin bir parçası. Bizler de eğitim konusunda siyasetçilerin ve yetkililerin yakasına yapışmamız gerekiyor. Toplumun sesinin yükseltmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Kaya, yolsuzluk yüzünden Diyarbakır'daki öğretmen evinin 4- 5 yıl geciktirildiğini, bu durumun ibret verici olduğunu ve yapılan yolsuzlukların deşifre edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaya son olarak, "Siyasetçilerin ihale ile değil millettin huzurunu sağlamakla uğraşması gerekir. Bölgeye ayırılan eğitim harcamalarını karşımızda bulamıyoruz ve halka yansımıyor. Herkesin bu konuda şehrine sahip çıkması gerekiyor." dedi. (Yunus Sırat, Mustafa Kaynak - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler