“Ekipler 24 saat esaslı çalışıyorlar”

Siirt’in Şirvan ilçesinde 16 kişinin göçük altında kaldığı maden ocağı alanına gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, işçileri kurtarmak için ekiplerin 24 saat çalıştığını söyledi.

Siirt'in Şirvan ilçesinde 16 kişinin göçük altında kaldığı maden ocağı alanına gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada gazetecileri yaptığı açıklamada çalışmaların titizlikle ve 24 saat esasına göre yapıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Şirvan ilçesindeki maden ocağı alanına gelerek, burada incelemelerde bulunup, işçilerin yakınlarıyla görüştü.

Maden faciasının yaşandığı bölgede yaptığı incelemelerin ardından Bakan Akdağ, basın toplantısı düzenledi.

AFAD Kriz Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Akdağ, ilk olarak göçük altında kalan işçilerin yakınları ile görüştüklerini belirtti.

Sahada yoğun bir çalışmanın olduğunu, çalışmaların 12 ekskavator, 2 dozer, 1 loder ve 25 kamyonla yürütüldüğünü söyleyen Akdağ, "Bir taraftan teknik olarak göçük altıdaki kardeşlerimize ulaşılmaya çalışılırken öbür taraftan da çalışanların da güvenliğine azami dikkat ederek çalışmalar yürütülüyor. Burada teknik elemanlar yapılması gerekeni en üst düzeyde gerçekleştiriyorlar. Şöyle ki bir kaç meseleyi değerlendirerek karar verme aşamasında 4 kişilik heyelan ekibi uzmanı, Türkiye Kömür İşletmelerinden açık işletme uzmanı olan 3 arkadaşımız, BİGEM'de uzman 4 kişilik arkadaşlarımız da bölgedeler. AFAD ekipleri zaten olay başladıktan 1 saat sonra buradaydılar. UMKE burada. Temennimiz en kısa zamanda göçük altındaki işçilerimize kardeşlerimize ulaşılabilir." dedi.

Bölgedeki çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Akdağ, ekiplerin 24 saat esaslı çalışmaların sürdüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: "Gördüğüm şu, işini iyi bilen uzmanlar çalışıyor. Bir taraftan profesyonellikle öbür taraftan da ciddi bir şefkat ve amatör bir ruhla çalışıyorlar. İşlerini bilme noktasında amatör profesyonel bir ekip ama çalışırken de bir amatör ruhla da 24 saat esaslı çalışıyorlar. Eldeki krokilere ve işçilerimizin çalıştığı belirtilen yerlere odaklanmış durumda. İki taraftan birden yaklaşılırken üstteki yük azaltılmaya çalışılıyor. Tedbir amaçlı Devlet Su İşleri'ne ait iş makineleri de buraya getirildi ama alanda çalışabilecek sayısı alanın yapısı itibariyle sınırlı. İstediğiniz kadar iş makinesi olsun hepsini birden o alana sokamazsınız."

Şu ana kadar 6 işçinin cenazesinin çıkarıldığı göçükte, diğer 10 kişiyi arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. (M.Fatih Akgül/Hüseyin Genel-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler