Elektrik kesintileri 6 milyon TL’lik serayı vurdu

Mardin’de 50 kişinin bir araya gelerek 25 bin metrekare alan üzerinde kurdukları sera, son günlerde yaşanan elektrik kesintileri yüzünden kuruma tehlikesi yaşıyor. 35 kişinin istihdam edildiği seraya tankerlerle su taşınıyor.

Mardin'in Yeşilli ilçesi Ovaköy Mahallesi'nde 50 kişi kooperatif kurarak 25 bin metrekare alan üzerinde modern bir sera kurdu. Tarım Bakanlığından 4 milyon lira kredi alan geri kalan 2 milyon lirayı da öz sermayeleri ile karşılayan köylüler, elektrik kesintileri nedeniyle zor günler geçiriyor.

4 yıl önce kurulan ve 4 gündür elektriklerin kesik olduğu serada ekili olan salatalıkların zayi olmaması için tankerlerle su taşınıyor. 35 kişinin istihdam edildiği serada sık sık yaşanan elektrik kesintilerine isyan eden SS Ovaköy ve Kütüklü Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Eşref Çokan, yetkilerinden çözüm bekliyor.

Elektrik sorunları nedeniyle serada ilaçlama ve sulama yapamadıklarını dile getiren Çokan, "4 yıldır işlettiğimiz seramızda ciddi bir elektrik kesintisi ve elektrik dalgalanması sorunumuz var. Uzun süreli elektrik kesintileri nedeniyle seramızda ilaçlama ve sulama yapamıyoruz. 4 gündür kendi imkânlarımız dâhilinde su tanklarıyla seramızı sulamaya çalışıyoruz." dedi.

"İşçilerin yevmiyelerini ödemekte dahi zorlanıyor"

4 yıl önce serayı kar amaçlı kurduklarını ancak gün geçtikçe zarar ettiklerini kaydeden Çokan, artık işçilerinin yevmiyelerini ve elektrik faturalarını ödemekte zorluk çektiklerini aktardı. Çokan, "4 yıl boyunca hiçbir kar alamadığımız serayı imkânlarımızla ayakta tutmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"Karşımızda bir yetkili bulamıyoruz"

Elektrik borcunun olmadığı halde sık sık uzun süreli elektriğin kesildiğini kaydeden Çokan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Sera projemiz Tarım Bakanlığı'na tanıttığımız bir projedir. Seramızdan verim alamamamızın tek nedeni elektrik sorunundandır. Uzun süreli elektrik kesintileri, elektrik dalgalanmaları ve zamansız kesintiler yüzünden ürünlerimizden verim alamıyoruz. Buradan sesimizi yetkili mercilere duyurmak istiyoruz. Sorunun nedenini bilmediğimiz ve hiçbir elektrik borcumuz olmamasına rağmen elektrik kesintileriyle karşılaşıyoruz. Karşımızda bir yetkili bulamadığımdan dolayı derdimizi kimseye anlatamıyoruz." dedi.

"Gelişi güzel bahanelerle bizi oyalıyorlar"

Sorunlarıyla kimsenin ilgilenmediğine de değinen Çokhan, "DEDAŞ'a gittiğimiz zaman muhatap bulamıyoruz. Oraya gittiğimiz zaman hiçbir sorun olmamışçasına gelişi güzel bahanelerle bizi oyalıyorlar. Elektrik verildiği zaman ise yüksek voltajla verildiği için kullanamıyoruz. Köy halkının dörtte üçünün de yüksek voltajlı elektrik yüzünden birçok elektronik ev aletleri kullanılamaz hale geldi." dedi. (M. Salih Keskin/Mahsum Tunç - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler