Elektrik kesintilerinden dolayı işçiler ücretsiz izne gönderiliyor

Gaziantep’te sık sık meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnaf, saatler süren kesintilerden dolayı işçilerini ücretsiz izne göndermek zorunda kalıyor.

Gaziantep'te elektrik kesintileri esnafı iş yapamaz hale getirdi. Hazır giyim atölyelerinin yoğun olduğu sanayi sitelerinde 4 gündür sıkça elektriklerin kesilmesi nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnaf işçilerini ücretsiz izne gönderiliyor.

Ünaldı Sanayi Sitesi başta olmak üzere şehrin diğer sanayilerinde bulunan esnaf, yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur oldu. Yaklaşık 4 gündür elektrik kesintisi yaşadıkların ifade eden esnaf, mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Elektrik kesintilerinden dolayı 4 gündür makinelerini çalıştıramayan konfeksiyon işletmeleri, işçisini ücretli izne çıkartmak zorunda kalırken, bu durum hem esnafı hem de işçileri mağdur ediyor. İşçilerini ücretsiz izne göndermeyen esnaflar ise, işçileriyle birlikte saatlerce soğukta elektriklerin gelmesini bekliyor.

Gaziantep gibi metropol bir kentte sürekli elektrik kesintilerinin yaşanmasına anlam veremediklerini belirten esnaflar, yaşanan elektrik kesintilerine bir türlü çözüm bulunamadığını, sık sık meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olduklarını, yetkililerin bir an önce elektrik kesintilerine bir çözüm bulmasını istedi.

Kentte saatler süren elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnaf, İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) konuştu.

Sanayi sitesinde bulunan bir tekstil atölyesi sahibi Mehmet Kaplan, sık sık meydana gelen elektrik kesintilerinin kendilerini zor durumda bıraktığını belirterek, sorunlarının giderilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

İşveren iş çıkmadığı zaman bizi ücretsiz izne gönderiyor

Elektrik kesintilerinden dolayı iş yapamaz hale geldiklerini ifade eden Kaplan, "Her gün elektriğimiz gidiyor. Bazen elektrik gidiyor, yaklaşık 6 saat gelmiyor. Bu şehirde olacak iş değil. Her gün bu şekilde elektriklerin gitmesinden dolayı işverenler başta olmak üzere işçiler de mağdur oluyor. Elektrikler sürekli gittiği zaman iş çıkmıyor. İşveren iş çıkmadığı zaman bizi ücretsiz izne gönderiyor. Bu da biz işçiler için sıkıntı oluyor. Sonuçta bizler kira veriyoruz. Bir aile geçindiriyoruz. Bundan dolayı maddi sıkıntımız oluyor." diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

Siparişlerimizi yetiştirmede sıkıntı yaşıyoruz

Gaziantep gibi metropol bir kentte sürekli elektrik kesintilerinin yaşanmasına anlam veremediklerini belirten Kaplan, "Bu kesintilere bir çare bulunmasını istiyoruz. Sözde burası Mega kent olarak geçiyor. Gaziantep gibi bir metropol şehirde bu kadar uzun kesinti olmaması lazım. Elektrikler olmayınca bizler de siparişlerimizi yetiştirmede sıkıntı yaşıyoruz. İşlerimizde zaten sıkıntı var. Gittikçe bir düşüş yaşıyoruz." dedi.

Karanlıktan dolayı ayrıca güvenlik zafiyeti de yaşıyoruz

Elektrik kesintilerinden dolayı esnaf olarak çok mağdur olduklarını belirten berber Mustafa Demir ise, her yıl kış aylarında elektrik kesintilerinin bir türlü giderilmediğini söyledi.

Günlük olarak elektrik kesintilerinin yaşandığı Selahhatin Eyyubi mahallesinde bulunan esnafların zor durumda olduğunu söyleyen Demir, "4 gündür elektrik yok. Arıza gideriliyor, ardından günde sadece birkaç saat elektrik veriliyor. Onun dışında karanlıkta ve soğuktayız. Karanlıktan dolayı ayrıca güvenlik endişesi de yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Elektrik kesintilerine bir çare bulunmalıdır

Demir, "Son bir haftadır, günde 5-10 defa elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu elektrik kesintilerinden dolayı bizler esnaf olarak çok mağdur oluyoruz. Çalışma imkânlarımız kısıtlanıyor. Bildiğiniz gibi berberlerde elektrik olmazsa olmaz. Bizim mesleğimiz elektrikle ilgili bir meslek olduğu için çok mağdur oluyoruz. Müşterilimizi çoğunlukla uzun süren kesintilerden dolayı göndermek zorunda kalıyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bu kesintilere bir çare bulunmalıdır." şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler