“En güzel temizlik kirletmemektir”

Türkiye'nin en çok nüfusuna sahip ilçelerinden olan Gaziantep'in merkez Şahinbey Belediyesi, çevre bilincinin oluşturulmasına katkı sağlamak için okullardaki öğrencilere yeşil düdük dağıttı.

Gaziantep’in merkez Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 230 bin öğrenci ile birlikte “Yeşil Düdük” projesi kapsamında öğrencilerle birlikte çöp topladı. Okullarda başlattığı “Yeşil Düdük” projesi ile farkındalık oluşturan Tahmazoğlu, öğrencilerle bilirlikte sokaklarda ve caddelerde çöp toplayarak projeye dikkat çekti.

 “Yeşil Düdük” projesi öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Şahinbey ilçesinde eğitim gören ilkokul ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan 230 bin kişilik çevre gönüllüsü, çevreyi kirletenleri yeşil düdük çalarak uyaracaklar.

Ellerine eldiven takan öğrenciler, çöp poşetleriyle okulun bulunduğu mahalleye dağılıp yerdeki çöpleri topladı. Çocuklar, belediye ekiplerinin kendilerine verdiği yeşil düdüklerle de fahri doğa koruyucusu oluyor.

Şahinbey Belediyesi olarak temiz bir çevre için okullarda “Yeşil Düdük” uygulaması başlattıklarını dile getiren Tahmazoğlu, temiz bir çevre için başlattıkları projenin tüm okullarda uygulanacağını söyledi.

“En güzel temizlik kirletmemektir”

Şahinbey ilçesindeki 230 bin öğrenciye yeşil düdük dağıttıklarını belirten Tahmazoğlu, şunları söyledi:

“İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz bu konuda bize gönüllü destek oluyorlar. Kendileri yere çöp atmadıkları gibi yere çöp atanları gördüklerinde yeşil düdük çalarak onları ikaz edecekler. Böylelikle kimse yere çöp atmayacak. Temizlik ekiplerimiz gece-gündüz demeden 24 saat çalışıyorlar. Ama en güzel temizlik kirletmemektir. Bu konuda gençlerimizle el ele verdik ve temiz bir çevre için birlikteyiz. Yahya Kemal Beyatlı okulumuzda öğrencilerimizle birlikte sokaklarda ve caddelerde çöp topladık. Ben öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve bize destek veren okul idaresine de çok teşekkür ediyorum. Bu kampanyamız Şahinbey ilçemizdeki tüm okullarda uygulanacak. Böylelikle bir duyarlılık oluşacak ve Türkiye’nin, Gaziantep’in en temiz yeri Şahinbey olacak.”

Tahmazoğlu, çöp toplayan ve çöp atılmasını engelleyen öğrencilere puanlar verileceğini, en çok puan alan öğrencilere ise çeşitli ödüller ile birlikte altın verileceğini de sözlerinde ekledi.

Etkinliğe katılan öğrenciler, böyle bir sosyal sorumluluk projesinde bulundukları için mutlu olduklarını, çevre duyarlılığının toplum geneline aşılanması gerektiğini belirterek yere çöp atan birini gördükleri her an yeşil düdüklerini çalacaklarını söylediler. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler