Endonezya Ankara Büyükelçisi Gaziantep’te

Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Wardana, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret ederek kent hakkında bilgi aldı.

Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Wardana, Endonezya'dan bir şehir ile "kardeş şehir" protokolü kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i makamında ziyaret etti.

Endonezya ile karşılıklı bir çalışma model oluşturacaklarını belirten Şahin, Gaziantep'in turizmi başta olmak üzere altyapısı, ekonomisi ve gastronomisinden daha fazla istifade edilebilmesinı sağlayacaklarını ve bu amaca ulaşmak için de Endonezya'dan bir şehir ile "kardeş şehir" protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Amaçlarının kentin kalkınma yolculuğunda Gaziantep'e daha çok katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Şahin, "Burada arkeoloji ve gastronomi en önemli gücümüz ama sanayi ve ticaret hacmimizi de unutmuyoruz. Bir büyükelçi gelip iki gün boyunca Gaziantep'i geziyor ve ‘biz bu şehir ile çalışmak istiyoruz' diyorsa, bu kentin potansiyelinin ne kadar geliştiğini gösteriyor. Ben ve arkadaşlarım da bu talepleri hızlı bir şekilde yerine getirmek ve bu kente daha çok turist gelmesini sağlamak amacındayız." dedi.

Gaziantep'in halı, gıda, makarna, bulgur, ayakkabı ve makine yan sanayi alanında çok iyi olduğunu ifade eden Şahin, Endonezya'nın bu alanları değerlendirebileceğini kaydetti.

Şahin, "Endonezya'dan 600 bine yakın Hac ve Umre'ye giden vatandaş Türkiye üzerinden gitmektedir. Bunların BüyükelçileriWardana'nın girişimleri ile Gaziantep'e getirilmesi için bir çalışma yapıyoruz. Bu insanlara Gaziantep'in turizm ve gastronomi alanındaki çalışmalarını tanıtmak istiyoruz. Bu yönde bir altyapı çalışması yapacağız." şeklinde konuştu.

Büyükelçi Wardana ise, iki günlük ziyareti esnasında birçok işadamı ile görüştüğünü ve ekonomi alanında daha çok ilişkiler kurmak istediklerini söyledi. Her iki ülkenin 2015 yılında bir toplantıda verdikleri ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkması hedefinin devam ettiğini aktaran Wardana, Türkiye ekonomisinin bu doğrultuda iyi olduğunu kaydetti.

Her iki ülkenin G20 üyesi olduğunu, bunun yanı sıra kültürel ve sosyal alanda da ikili çalışmaların yapılabileceğine vurgu yapan Wardana, ülkesinden Hac ve Umre ziyaretçisinin yüksek rakamlarda olduğunu ve bu sayının 600 bin dolaylarında bulunduğunu, bu vatandaşları Türkiye'ye, Gaziantep'e getirebileceklerini yineledi.

Daha sonra Başkan Şahin, misafiri Wardana'ya Gaziantep'e özgün kutnu kumaşı, kravat ve çeşitli hediyeler takdim etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler