Engelli girişimcilerin sertifika sevinci

Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayan 17 engelli, sertifikalarını aldı, Adana Sanayi Odası, Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen eğitimi başarıyla tamamlayan engelli 17 girişimciye sertifikaları törenle verildi.

ADASO Salonu'nda düzenlenen sertifika töreninde konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, girişimci belgelerinin geçmiş dönemdekilere göre çok daha kıymetli ve güzel olduğunu vurguladı. Kıvanç, "Girişimcilerimiz hayat mücadelesinin ne denli kutsal ve önemli olduğunu şimdiden kanıtlamışlar ve başarmışlardır. Umarım bu süreçte öğrendiklerini uygulama imkânı bulabilecek ve kendi akranlarına önemli birer örnek olacaklardır. Hayallerinizin peşinde koştuğunuz, örnek olduğunuz için teşekkür ediyor ve kutluyorum" dedi.

Kıvanç daha sonra, Türkiye'de her yıl 750 bin kişinin istihdama katıldığını, oluşan istihdam gücüne iş bulabilmenin tek yolunun girişimci sayısını arttırmak olduğunu belirterek, bu yılın ocak ayında kurulan şirket sayısının geçen yıla göre yüzde 70 arttığını, ülke genelinde ise yüzde 10 seviyesinde kaldığını bildirdi.

Rakamın sevindirici ve Adana'nın girişimci ruhunun dinamik yapısının devam ettiğinin işareti olduğunu ifade eden Kıvanç, şöyle konuştu; "Sıcak gelişmelerin yaşandığı, ekonomik dengelerin her an değiştiği günümüz rekabet ortamında, ülke ortalamasının üzerinde girişimci çıkaran şehrimizi yukarı taşımak için bu dinamizmi avantaja çevirmeliyiz. Bunun için girişimcilerimizin önündeki bürokratik engeller kaldırılmalı, katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmek isteyecek girişimcilerimize finansmana erişimde kolaylık sağlanmalıdır."

Kıvanç, girişimcilere daha sonra, "Gözlerindeki ışıltıyı görünce mutlu oluyoruz. Yapacağınız işleri daha büyük düşünün. Rekabeti ve işinize farklılık katarak büyümeyi hedefleyin. Sizleri çok yakından izleyeceğiz, başarılarınızla gurur duyacağız Geleceğin büyük sanayicileri ve işletme sahipleri olmanızı bekliyoruz" diye seslendi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ahmet özen de yaptığı konuşmada, girişimcilik kursuna katkısı ve emeği geçen kurum ve kişilere teşekkür etti. Adana'da işaret dili eğitiminin önemli bir eksiklik olduğuna dikkati çeken özen, bu alanda kurs açılmasının son derece yararlı olacağını vurguladı.

Törende, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Kent Konseyi Başkanı Ahmet özen, Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Serap Baltacı, Pera Toplum Gelişim Derneği Başkanı Değer Mazı, ADASO Başkan Yardımcıları Fırat Karalı ve Erdoğan Şire, Sayman Üye İmam Gazali Hıradağı, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet özkök, Salih Sütcü, İsa Tuzcu, Ahmet Güldiker ve Süleyman Baş tarafından kursu başarıyla bitiren engelli girişimcilere sertifikaları verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler