Engelli vatandaşların istediği kitaplar artık evlerine gönderilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek için ücretsiz bir şekilde istedikleri kitapları evlerine gönderecek.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 25-31 Mart tarihleri arasında kutlanan "Kütüphane Haftası"nda engelli vatandaşlara yönelik yeni uygulamaları hayata geçirdi. Bu kapsamda engelli vatandaşlara yönelik ücretsiz kargo sistemiyle ödünç kitap uygulaması, e-kitap hizmeti, kütüphanelerde ve evlerde kitap okuma uygulaması başlatıldı.

Engelli vatandaşların kütüphaneye gitmeden istediği kitaba ulaşabilmesi için ücretsiz kargo ile evlerine ulaşacak. Ayrıca kendilerine verilecek özel şifre ile 22 bin eserin yer aldığı İBB e-kitap arşivine sınırsız erişim imkânı sağlanacak. Evlerde ve kütüphanelerde, ilk ve ortaokul çağındaki engelli çocuklara kitap okuma hizmeti verilecek.

475 bin 500 kitap kargo sistemine entegre edildi

İBB'ye bağlı 21 kütüphanede uygulanan ödünç kitap uygulaması, engelli vatandaşlara özel evlere ücretsiz kargo hizmetiyle bütünleştirildi. Bu özelliğiyle dünyada bir ilk olan yeni uygulamaya göre engelli vatandaşlar, okumak istediği kitabı, kütüphaneye gitmeden temin edebilecek. Bunun için ilk önce http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr adresinden üye kaydı oluşturmaları gerekecek. Ardından "Adı, Soyadı, ev adresi, TC kimlik numarası ve engelli belgesi"ni kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr adresine mail atarak sisteme kayıt işlemlerini tamamlayacak. Kayıt işlemlerini tamamlayan engelli vatandaşlar kitap taleplerini kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr mail adresine iletecek. İkamet adresine en yakın konumdaki İBB’ye bağlı kütüphaneden, anlaşmalı kargo aracılığıyla kitap gönderilecek. Kitap okuması tamamlandıktan sonra kullanıcı, aynı mail adresine kitabı teslim edeceğine dair mail atacak. Kurye tarafından kitap yine evden teslim alınacak. Tüm kargo işlemleri ücretsiz olacak. Engelli vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek için hayata geçirilen bu uygulama kapsamında Türk ve Dünya Klasiklerinden seçkin eserler, tarih, edebiyat, şiir, roman, araştırma-inceleme başta olmak üzere birçok farklı konuda 475 bin 500 kitap kargo sistemiyle temin edilebilecek.

e-kitap arşivi cepte

İBB'nin e-kitap arşivinde yaklaşık 22 bin kitap bulunuyor. Bu arşiv, İstanbul’daki tüm engelli vatandaşların hizmetine açıldı. Engelli vatandaşlar, kutuphanemuzeler@ibb.gov.tradresine "İBB’nin e-kitap arşivine erişmek istiyorum" şeklinde mail atmaları halinde kendilerine özel şifre oluşturulacak. Diğer vatandaşların kütüphane merkezlerinden temin edebildiği şifre, engelli vatandaşlara özel olarak mail sistemiyle iletilecek. Bu sayede engelli vatandaşlar akıllı telefon, bilgisayar veya tablet aracılığıyla istedikleri zaman istediği kitabı ücretsiz olarak okuyabilecekler.

Evlerde kitap okuma saati

"Okumak İçin Engel Yoktur" teması kapsamında hazırlanan engelsiz okuma saati programı ile ilk ve ortaokul çağındaki çocuklar evlerinde ziyaret edilip kitap okuma etkinliği gerçekleştirilecek. İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğüne bağlı uzman personeller, engelli aileleri ile görüşüp randevu programı oluşturacak. Ardından sırasıyla evler ziyaret edilip çocuklara yaş gruplarına uygun kitap okunacak. Ayrıca engelli çocuklara yönelik eğitim veren devlet veya özel okullar ile irtibat kurularak, İBB'ye bağlı kütüphanelere davet edilecek. Burada profesyonel eğitmenler tarafından öğrencilere masal, hikâye gibi yaş grubuna uygun kitap okuma etkinlikleri organize edilecek. Evde ve kütüphanelerde uygulanacak bu etkinliklerle engelli çocukların sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunmak, kitap okuma alışkanlıklarını pekiştirmek, amaçlanıyor.

Kent genelinde 21 kütüphane ile İstanbullulara hizmet veren İBB; vatandaşların kütüphanelerden daha fazla istifade edebilmeleri, gençlerin daha uygun şartlarda ders çalışabilmeleri için "Hiç Kapanmayan Kütüphane" uygulamasını yaygınlaştırmakla beraber, engelli vatandaşlara yönelik hizmet ağını da çağın koşullarına uygun olarak genişletiyor. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler