Enkazdan çıkarılan yavru sansarlara özel bakım

Şanlıurfa'da yol çalışması sırasında enkazdan kurtarılan 3 yavru sansar, Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne getirildi.

Şanlıurfa'da yol çalışması esnasında enkazdan kurtarılarak Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne getirilen 3 yavru sansar, hayvanat bahçesi görevlileri tarafından büyütülüyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getirilen ve henüz 15 günlük olan 3 yavru sansarı hayvanat bahçesi görevlileri, laktozsuz süt, bıldırcın yumurtası, vitamin, mineral karışımının yanı sıra yenidoğan hayvan mamalarıyla besliyor ve yavruları üşümemeleri için kuvöz içinde çocuk bezine sararak koruyorlar.

Yol çalışması esnasında bulunan yavru sansarların durumu ile ilgili bilgi veren Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, Şanlıurfa'dan getirilen bu yavru sansarları günde en az 5-6 kez beslediklerini belirtti.

Özsöyler, "Orman ve Su İşleri Müdürlüğünden bizi aradılar ve 3 yavru sansarın Şanlıurfa'da enkaz altında çıkarıldığını ve bize getirileceğini söylediler. Biz de getirmelerini istedik. 3 yavruyu buraya naklettiler. Hızlı bir şekilde biz de onları bakıma aldık. Önce yoğun bakım ünitesinde bakıma aldık. Günde 5-6 defa özel gıdalarla beslemeye başladık. Şu anda durumları iyi. Kendi yaşamlarını idame edebilir duruma geldiklerinde doğaya bırakacağız. Bir haftadan bu yana kendilerini burada misafir ediyoruz." dedi.

Yavru sansarların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için ortalama bir-bir buçuk ay daha beslenmeye ihtiyaçlarının olduğunu belirten Özsöyler, hayvanat bahçesinin yaban hayvanları konusunda önemli hizmetler verdiğini, özellikle kanadı veya ayağı kırık kartallar, şahinler, leylekler, flamingolar, kedi ve köpek gibi hayvanlara gerekli bakım ve tedavilerin yapıldığını söyledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler