Halkın tepkisine neden olan evlilik programlarıyla ilgili değerlendirmekte bulunan Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, toplumun ahlakını bozmaya sebep olan programların izlenilmemesi gerektiğini belirtti.

Bazı televizyon kanallarında yayımlanan evlilik programlarının toplum üzerindeki zararlı etkilerini değerlendiren Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, insanları olumsuz etkileyen TV programların yayınlanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, 'aile saati' oluşturmayı tavsiye etti.

İşliyen, toplum değerleriyle örtüşmeyen TV programlarının izlenilmemesi gerektiğini belirterek, televizyonları bir süreliğine kapatıp 'aile saati' oluşturmalarını bu saatte de Kur'an-ı Kerim ve Hz Muhammed'in hayatını okunmasını tavsiye etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde Cuma Hutbelerinde evlilik programlarının gündeme geldiğini hatırlatan İşliyen, toplumun ahlakını, örfünü, inancını hedef alan programların izlenilmemesi gerektiğini söyledi.

İşliyen, "Biz ülke olarak çok televizyon izleyen ve internette çok zaman geçiren bir toplumuz. Az okuyup çok izleyen bir toplum olduğumuzdan dolayı izlediklerimiz, dinlediklerimiz, takip ettiklerimiz konusunda çok seçici olmamız gerekiyor. Bu meselenin programı yapanlar ve izleyenler bakımdan iki ayağı vardır. TV programı yapanlar her şeyden önce toplumun ahlakını, inancını, geleneğini, âdetini, örfünü ve toplumun gitmek istediği yeri dikkate alarak programları geliştirmelidirler." dedi.

"Cinselliği, şiddeti önceleyen film ve diziler yapılmamalıdır"

İşliyen, "Evlilik programları, cinselliği ön plana çıkaran programlar, şiddeti önceleyen film ve diziler kesinlikle yapılmamalıdır. Bu tür programların izlenmemesi için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bazen bu toplum mühendisliği olarak da yapılıyor. Bir dönem ‘Şaban' ismini konu alan filmler çok yapılırdı. Daha çok alay edilen, toplumda 'geri zekâlı' şeklinde canlandırılan bir karakter tarafından bu isimi kullananlar çok olmuştu. Her şeyden önce insanımızın bu tür programları izlememeli, itibar etmemelidir. İzlenmediği zamanda bunlar gündemden kalkacaktır diye umut ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Herkesin TV programlar konusunda üzerine düşen sorumluluğun yerine getirmesi gerektiğini belirten İşliyen, kanunla bu programları yasaklama imkanına sahip olmadıklarını söyledi.

İşliyen, "Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki 'global dünya' diyorlar. Her şeyi yasaklarsanız bile internet aracılığıyla bastığımız bir tuşla ‘en mahrem' bilgiye bile ulaşma imkânına sahipsiniz. Elbette kamuoyunu doğru ve ahlaklıya yönlendirmek gerekir. Yaygın olarak izlenilen televizyon kanallarındaki ahlaksızlığın, yanlışın ve insanları kötü etkileyen programların yayınlanmaması için gerekli tedbirlerin almak lazım." şeklinde konuştu.

"Evlerde 'aile saati' oluşturmak lazım"

Aile reislerine de tavsiyelerde bulunan İşliyen, evlerde 'aile saati' oluşturmak için tavsiyede bulundu. İşliyen, "Eşimiz konuştuğu zaman, bazen hoşlanmıyoruz, onun dizinin ve evlilik programları başında sessizce oturması bizim hoşumuza gidiyor. Sorumluluk üstlenmek lazım, birazcık da yorulmak gerekir. Birbirimizle konuşmak için daha çok zaman ayırmak gerekir. Evlerde 'aile saati' oluşturmak, kısa bir sürede olsa hep beraber bir araya gelmek gerekir. Bu aile saatlerinde Kur'an-ı Kerim'den ayetler okuyup müzakereler etmeliyiz. Hadis-i Şerifler okuyup üzerinden düşünmeliyiz. Tarih, sahabe hayatı, güzel kıssalar, hikâyeler okumalıyız. Çocuklarımızla oyun oynamalıyız ki çocuklarımız, eşimiz ve biz, televizyon, internet insafına kalmayalım." dedi. (Emrah Deniz / M. Hüseyin Temel-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler