İstanbul'da düzenlenen basın açıklamasında, 8 Mart'ta Taksim'de yürüyüş yapan göstericilerin ezan sesini alkış ve ıslık sesiyle bastırmaya çalışmalarının tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlık olduğu kaydedildi.

8 Mart'ta Taksim'de yürüyüş yapan göstericilerin Ezan sesini alkış ve ıslık sesiyle bastırmaya çalışmalarına, Diyanet Sen İstanbul Şubeleri tarafından Beyoğlu'nda düzenlenen basın açıklamasıyla tepki gösterildi. Açıklamada, ezana tahammülsüzlüğün tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlık olduğu vurgulandı.

İstanbul'da bulunan 4 şubesi ile birlikte Beyoğlu'nda toplanan Diyanet-Sen üyeleri, Laleli Camii İmam Hatibi Emrullah Akbaş'ın okuduğu ezanı Muhammedi'de sonra basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını Diyanet-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Sezai Kaynar okudu.

"Ezanın protesto edilmesi tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır"

Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atıldığını ifade eden Kaynar, söz konusu durumun tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlık olduğunu söyledi.

Kaynar, "Bin yıldan uzun süredir İslam'ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır." dedi.

"Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız"

Ezana yapılan saldırının düşmanlığı tahrik ettiğini belirten kaynar, "Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bugün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi, üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterilebilmesi bizlerin de tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye, her dinden, inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunları da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Kimse bu oyunlara prim vermemeli"

"Kimse bu oyunlara prim vermemeli, sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir." diyen Kaynar, son olarak şunları kaydetti:

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran evrensel mesaj ezan sesini protesto etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir. Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

"Ezana uzanan diller kurusun", "Müslüman uyuma ezanına sahip çık" şeklinde sloganların atıldığı ve tekbirlerin çekildiği basın açıklaması, Neslibey Özkan'ın yaptığı dua ile son buldu. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler