Fatih Paşa Camii’nin restore çalışmalarına başlandı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde meydana gelen çatışmalarda büyük hasar gören tarihi Fatih Paşa Camii’nin restorasyonuna başlandı.

Sur'da meydana gelen çatışmalarda büyük hasar gören tarihi Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'nin restorasyonuna başlandı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonun 2017 yılında bitmesi hedefleniyor.

Dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından, 1516-1521 yıllarında yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle ‘Kurşunlu Cami' diye de anılan ibadethanenin restorasyonuna başlandı.

Çatışmalarda şadırvanı yıkılan, orijinal kapısı tamamen yanan, imam odası ve daha önce medrese olarak kullanılan bölümü ile altın varaklı minberi kullanılamaz hale gelen cami, 2017 yılında bitmesi hedeflenen restore çalışmalarının ardından ibadete açılacak. 2008-2009 yılında esaslı onarımı yapılan caminin restorasyonuna, 565 bin lira harcanmıştı.

öte yandan çatışmalarda zarar gören Ermeni Katolik Kilisesi'nin de restorasyon çalışmalarına da başlandı.

Hatırlanacağı üzere 7 Aralık 2015 tarihinde Sur'da meydana gelen çatışmalarda kentin ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii büyük hasar görmüş ve çıkan yangında kullanılamaz hale gelmişti. Söz konusu cami defalarca kurşunların hedefi olmuştu.

İlçede 103 gün devam sokağa çıkma yasağında meydana gelen çatışmalarda ise tarihi öneme sahip 11 eser tahrip olmuştu. (M. Hüseyin Temel – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler