​Van'da "15 Temmuz Milli Birlik Günü" kapsamında düzenlenen etkinliklerde konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, FETÖ mensuplarını yaptıkları ihanetin bedelini dört duvar arasında ödeyeceklerini belirtti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılında "15 Temmuz Milli Birlik Günü" anma program kapsamında Van'da etkinlikler düzenlendi.

Kurtuluş Parkında başlayan ve 600 meşaleli sporcunun katıldığı yürüyüş, Yeni Kent Meydanı etkinlik alanında tamamlandı. Ellerinde Türkiye bayrağı ve Ömer Halisdemir dövizleriyle alana gelen vatandaşlar burada şehitler için dua okudu.

Anma programında bir konuşma yapan darbe girişiminin Vanlı gazilerinden Abdullah Ergün, Türkiye'nin en uzun ve kara gecesinde yaşananları anlattı.

Ergün'ün konuşmasının ardından 15 Temmuz kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Vatandaşlar alanda alana canlı bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını izledi.

Mehteran gösterisi sonrası konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi şehitlerini andı.

Zorluoğlu, "15 Temmuz alçak darbe girişimini gerçekleştirenler ve onların fikir babaları uzun yıllar boyunca bugüne hazırlandılar. Çok ince ve sinsi hesaplar yaptılar. Ama en önemli hesabı unuttular. Bu da yüce Allah'ın hesabıydı. Bu gerici, faşist darbe girişimi yüce Allah'ın, milletimizin feraseti, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin dirayetli duruşuyla bertaraf edildi." dedi.

251 vatandaşı şehit eden ve binlerce insanı yaralayan FETÖ mensuplarının hesap verdiğini söyleyen Zorluoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Davaların büyük bir bölümü bu yılsonuna kadar tamamlanacak. Bunun bitmesiyle birlikte FETÖ mensubu teröristler ülkemiz ve milletimize yaptıkları ihanetin bedelini, ömürlerini dört duvar arasında geçirerek ödeyecekler. Mağduriyet algısı oluşturmaya çalışanlara dikkat edelim. Şüphesiz bu süreçte mağduriyetler olmuş olabilir. Ancak devletimiz oluşturduğu yeni mekanizmalarla bu mağduriyetleri gidermektedir.

Zorluoğlu, "Şunu net bir şekilde ifade edeyim. Hain FETÖ terör örgütü tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılana kadar, tüm yapı çözülüp bu işin önünde, arkasında kim varsa bulunup hepsi hak ettiği cezayı alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz." diye konuştu.

Zorluoğlu'nun konuşmasının ardından İstanbul'dan gelen 15 Temmuz gazileri, vatandaşı selamladı.

Programa; İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Başsavcı İbrahim Keskin, İl Jandarma Komutan Korgeneral Yavuz Özfidan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, ilçe kaymakam ve belediye başkan vekilleri, belediye başkanları, kamu kurum kuruluş müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. (Yunus Tuğrul- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler