Gaziantep halkından çirkef karikatüre tepki

PKK’nin yayın organı Özgür Gündem Gazetesi tarafından Hz. Peygamberi konu alan çirkin karikatüre tepki gösteren siyasi parti ve STK yetkilileri ile Gaziantep halkı, sert tepki gösterdi.

Hz. Muhammed'in Hadis-i Şerifi üzerinden İslam'a saldıran PKK'nin yayın organı özgür Gündem Gazetesine tepki gösteren Gaziantep'teki Siyasi Parti ve STK yetkilileri ile vatandaşlar, söz konusu gazetenin böyle çirkin bir karikatürü yayınlamasının İslam'a olan tahammülsüzlüklerinin açık bir göstergesi olduğunu söylediler.

PKK'nin yayın organı özgür Gündem Gazetesine tepki gösteren Hür Dava Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat, PKK ve bileşenlerinin İslam'a ve Hz.Muhammed (s.a.v) yaptıkları hakaretin ilk olmadığını söyledi.

özgür Gündem Gazetesi'nin böyle çirkin bir karikatürü yayınlaması İslam'a olan tahammülsüzlüklerinin açık bir göstergesi olduğunu söyleyen Erat, "PKK'nin yapısı seküler bir yapıdır. Dolayısıyla onların bileşenleri de aynı fikirdedir. Bu PKK'nin yaptığı ilk çirkin saldırı değildir. Geçmişte de seçim sürecinde de ‘Biz kadınız emanet değiliz' pankartları ile İslam'la alay ettiler. Bu gün de özgür Gündem Gazetesinin böyle çirkin bir karikatürü yayınlaması İslam'a olan tahammülsüzlüklerinin açık bir göstergesidir. Biz bunu şiddet ve nefretle kınıyoruz." dedi.

Hükümet yetkililerinin de bu konuda acilen bir adım atmasını beklediklerini belirten Erat, "özellikle hükümet yetkililerinden bu konuda adım atmasını bekliyoruz. Bunun suç kapsamına alınması gerekiyor. Bu özgürlük değildir. Birilerinin özgürlüğü eğer birilerinin özgürlüğünü kısıtlıyorsa buna özgürlük denmez. Dolayısıyla hükümet yetkililerinin acilen bu konuda adım atması gerekiyor. Bu haddini bilmezlere haddini bildirmeleri gerekiyor. Bu gazetenin de acilen çıkıp özür dilemelerini kendilerinden bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Tüm sivil toplum kuruluşları ve bilinçli Müslümanların bu zihniyete karşı tepkilerini ortaya koyması gerektiği çağrısında bulunan Gaziantep Rahmet-Der Başkanı Adem Kılınç ise, "özgür Gündem denilen bu gazetenin, bundan önceki yazı ve karikatürlerinde Peygamber (s.a.v) yapmış olduğu hakaretleri bir kez gün yüzüne çıkmıştır. Bizler de sivil toplum kuruluşları olarak bu gün burada bu cenahın, yani bu zihniyetin bozukluğunu burada halkımıza duyurma adına Peygamber (s.a.v)'e sahip çıkma adına bizde burada toplanmış bulunmaktayız. Bizler sivil toplum kuruluşları ve bilinçli Müslümanlar olarak bu zihniyete karşı tepkimizi ortaya koymaz ve dile getirmez isek, bunlar bozuk fikirlerinden dolayı sürekli gündemlerine alacaklar. Bizler bu zihniyete karşı tepkimizi ortaya koymak zorundayız."şeklinde konuştu.

özgür Gündem Gazetesi'nin yayınladığı karikatürle Peygamberimiz Hz. Muhammed'e alenen hakaret ettiğini belirten vatandaşlardan İbrahim Yıldırım, "Bizim Peygamberimizi canımızdan ve malımızdan daha çok sevmememiz gerekiyor. Ama tabi ki, dünya kuruldu kurulalı ve ahrete kadar O'nu sahiplenip sahip çıkmamız gerekiyor. Bizim O'nun ismini yüceltmemiz gerekiyor. Allah'ın izni ile bu tür basın açıklamaları ile onlar Peygamberimize sahip çıktığımızın farkında olacaklardır. İnşallah bir daha böyle bir şeye cüret etmezler. Allah'ın laneti onların üzerine olsun." dedi.

Hz. Muhammed (s.a.v)' hiç kimsenin hiçbir şekilde hakaret etme hakkı olmadığını belirten Hacı Yakup isimli vatandaş ise, tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

Hz. Muhammed (s.a.v) bu ümmetin peygamberidir. Ben Müslüman'ım diyen herkes bu konuda duyarlı olmalı ve tepki vermelidir. Kimsenin asla peygamberimize hakaret etme hakkı yoktur. Geçmişte de böyle hakaretler olmuştur. Allah (c.c) Müslümanların eli ile bunları cezalandırsın. Bu tepkisiz olmaz. Her Müslüman'ın tepki vermesi lazım.

‘Alemlere Rahmet' olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v)hakaret edilmesinin kesinlikle tasvip edilemeyeceğini belirten ömer Çelik ise, "Peygamber efendimize hakaret edilmesi doğru değildir. Sıradan insanlara bile hakaret edilmesi doğru değilken, ‘Alemlere Rahmet' olarak gönderilen Reslullah (s.a.v) hakaret edilmesi kesinlikle tasvip edilmez. Buradan o zihniyete sesleniyoruz. İslam'a savaş açanlar hiçbir dönemde kazanamamıştır."diye konuştu.

özgür Gündem Gazetesini lanetlediklerini belirten Hatice Kaya, "Müslümanlar olarak kesinlikle bunu kınıyoruz. Geçmişte de müşrikler Peygamber efendimize karşı geldiler. Bu günkü müşriklerde aynıdır. Unutmasınlar ki, Allah (c.c) ve Müslümanlar dün olduğu gibi bu günde Peygamberimizin yanındadır. İnşallah Rabbim onların ellerini ve dillerini kurutsun. Bir daha bunlara bu fırsatı vermesin." şeklinde konuştu.

Emine Ağsu isimli vatandaş da yaşananlar hakkında tepkisini şöyle dile getirdi:

"Peygamber efendimize her dönemde çeşitli hakaretlerde bulunulmuştur. Müşrikler nasıl peygamber efendimize hakaret ediyorlardı ise, bugünkü müşriklerde karikatürlerle ve çeşitli şekillerde Peygamber efendimize hakaret etmeye çalışıyorlar. Fakat Müslümanlar bunları onların yanına bırakmaz. Allah (c.c) onları inşallah o kazdıkları çukurda kahru perişan eder." (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler