Yeşilay Gaziantep Şube Başkanlığı, 26 Haziran” Uyuşturucuyla Mücadelede Günü” kapsamında farkındalık oluşturmak için kortej yürüyüşü ve basın açıklaması düzenledi.

Uyuşturucu kullanımının her geçen gün daha çok yaygınlaştığı bu zamanda, Türkiye’de son yıllarda uyuşturucu kullanımı özellikle genç nüfusta hızlı bir şekilde artması, toplumu endişelendiriyor.

Bu kapsamda, farkındalık oluşturmak adına Yeşilay Gaziantep Şube Başkanlığı, 26 Haziran “Uyuşturucu ile Mücadelede Günü”nde, Kavaklık parkında kortej yürüyüşü ve basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen basın açıklamasına, Gaziantep Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Yılmaz, il Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer ile beraberindeki heyet ve STK başkanları katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Kemerli, ailelerin çocuklarıyla yakından ilgilenmesi gerektiğini belirterek, Uyuşturucu madde kullanmaya başlama açısından; 15-24 yaş döneminin en riskli grup olduğunu hatırlatarak ailelere çocuklarıyla daha yakın olmaları için çağrıda bulundu. Kemerli, “Yapılan araştırmalar uyuşturucu madde kullanımının başlıca sebeplerinin eğitim seviyesi ve sorunlu aile yapısı olduğunu gösterirken; merak, özenti, kendini ispat etme, aile sevgisinden yoksun olma, boşlukta olma gibi durumlar da özellikle gençleri uyuşturucuya itiyor. Verilere göre uyuşturucunun ilk temini yüzde 78 oranında ‘bir arkadaş veya yakın çevre’ tarafından sağlanıyor.” dedi.

“Hiçbir madde beni sağlığım kadar mutlu edemez”

Uyuşturucu kullanımında çevrenin büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden, Kemerli, “Yeşilay olarak, ulusal ve yerel ölçekte önleme çalışmalarımıza devam ederken bağımlılıklarla mücadele konusunda aileleri de bilinçlendirmek için projeler geliştiriyoruz. Çünkü bağımlılıktan uzak ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına sahip nesiller için aile ile yakın çevrenin etkisinin çok büyük olduğunu biliyoruz. Ailelerin çocuklarıyla ilgili olması kadar bağımlılıklar hakkında bilgi sahibi olması ve çözüm yöntemlerinden haberdar olması da hayat kurtarır derecede önem taşıyor. 81 ilimizde ve Kıbrıs’ta toplam 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezimizle (YEDAM) bağımlı bireyler ile ailelerine ücretsiz psikolojik ve sosyal destek veriyoruz. 26 Haziran Uyuşturucu ile Mücadele Günü vesilesiyle desteğe ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımızı YEDAM’ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibiyle iletişim kurmaya davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Yeşilay, 26 Haziran Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü kapsamında; gençlere bağımlılıktan uzak bir yaşam çağrısı yaptığı “Bağımsız Gençlik” kampanya filmine de atıfta bulunuyor. Türkiye’nin birçok şehrinde sokak duvarlarına “Hiçbir madde beni sağlığım kadar mutlu edemez” yazılı sloganla bağımlılık konusuna dikkat çekmeyi hedefliyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler