Gaziantepliler kurbanlarını kestirmek için hayır kurumlarını tercih etti

Gaziantep’te Bayram namazından sonra dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar sabahın erken saatlerinde kurbanlıklarını kesmek için kesim yerlerine akın etti.

İslam aleminde Kurban bayramı coşku ile idrak edilirken, dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, oluşturulan kurban kesim alanlarında kurban kesme ibadetlerini gönül rahatlığıyla yerine getirdi.

Vatandaşların kesim alanlarında kurbanlıklarını kesmek için öncelikli olarak hayır kurumlarını tercih ettikleri görülürken, kimi vatandaşlar da kurbanlarını görevli kasaplara kestirdi. Kesim alanlarını tercih etmeyen vatandaşlar ise evlerinin önünde uygun yerlerde kurbanlarını kesti.

Bayram namazının ardından kurbanlıklarını tekbirler eşliğinde keserek dini vecibelerini yerine getirmenin sevincini yaşadıklarını belirten vatandaşlar, kurbanlarını İslami usullerle kestirmek için daha çok hayır kurumlarını tercih ettiklerini belirttiler.

Kurban kesim yerlerinde birçok kasabın da kesim yapmak için beklediği görülürken, henüz kurban alamayanlar ise, hemen yanı başlarında kurulan hayvan pazarlarından kurbanlık alarak, kurban ibadetini yerine getirmeye çalıştılar.

Kesim ve Pazar alanlarına çıkan yollarda trafik yoğunluğu yaşanırken, trafik polisleri her hangi bir kazanın yaşanmaması için yollarda güvenlik önlemleri aldı. Kesim yerlerinde kurbanlarını kesen vatandaşlara belediyeler tarafından etleri koymak için poşet dağıtılırken, temizlik ekiplerinin de sürekli kesim alanlarını temizlediği görüldü.

Akşam saatlerine doğru kimi hayvan satıcıları satmak için getirdikleri hayvanlarını bitirirken, kimi hayvan satıcıları da ellerinde kalanlar tüketmek için yarın da Pazar alanlarına geleceklerini ifade ettiler.

öte yandan kurbanlarını kesen bir çok vatandaşın, kurban derilerini kesim alanlarında stant kuran hayır kurumlarına bağışladığı görüldü. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler