Mardin'de PKK saldırısı sonucu hayatını kaybeden Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün babası, tuzaklara düşmemeleri için gençlere İslami eğitim verilmesi gerektiğini belirtti.

Mardin'in Derik ilçesinde görev yaparken PKK tarafından makam odasına tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesiyle hayatını kaybeden Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk için Gaziantep'teki bir okulda program düzenlendi.

Şahinbey ilçesindeki Anneler Ortaokulunda düzenlenen program kapsamında, okulun girişine Safitürk'ün fotoğrafının bulunduğu branda asıldı.

Burada gerçekleştirilen programa katılan Safitürk'ün babası Asım Safitürk, İLKHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

Gençlere sahip çıkılması çağrısında bulunan Safitürk, gençlere ve çocuklara İslami terbiye verilmesi gerektiğini söyledi. Safitürk, "Gençliğe sahip çıkılmadığından dolayı gençler çok çabuk farklı tuzaklara düşebiliyorlar. Gençlerimizin yabancıların oyununa gelmemesi için mutlaka İslami eğitim vermemiz lazım. Gençlerimize Kur'an-ı Kerim, Peygamber ve ehl-i beyt sevgisini vermeliyiz." dedi.

"Mümin, Allah'ın nuruyla bakar"

İnsanların, Hz. Muhammed'i örnek alarak feraset sahibi olacaklarını dile getiren Safitürk, sözlerine şöyle devam etti: "Allah, Peygamberimizi bu âlemlere rahmet olarak göndermiştir. O rahmet Peygamberinin terbiyesini alanlar Medine'den İstanbul'a gelip İstanbul'u fethetmiştir. Bizler yine onun ehl-i beytini, Hz. Ali'yi, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i örnek aldığımız zaman zaten kimsenin oyununa gelmeye gerek yok. Allah'ın, insanların ufkunu aydınlatmak için gönderdiği ve insana basireti temin eden Kur'an-ı Kerim'e göre hareket ettiğimiz zaman feraset sahibi oluruz. Çünkü Peygamberimiz 'Müminlerin ferasetinden sakının.' diyor. Mümin baktığı zaman Allah'ın nuru ile bakar. Onun için bizim eğitim ve adam eksikliğimiz var."

"Millet cahil kalınca birileri rahat bir şekilde kiralayabiliyor"

Birlik ve beraberliğin İslam'da olduğunun altını çizen Safitürk, "Kötülük yapan biri sadece karşısındaki kişiye değil, kendisine de kötülük yapıyor. Allah'ı tanıyan, emir ve yasaklarına göre hayatını tatbik eden insan Allah'ın yanında en sevgili insandır. Allah'ın sevgisini kazanan, insana yardımını eksik etmez. Biz bunları yaptığımız zaman memleket, hatta dünya cennete dönüşür. Millet cahil kalınca birileri rahat bir şekilde kiralayabiliyor. Rahat bir şekilde kendilerine alet edebiliyor. Böylece memlekette bölücülük, huzursuzluk çıkarabiliyor. Birlik ve beraberlik İslam'dadır. İslam dini tevhit ile başlamıştır. Tevhit akidesi olduğu zaman hiç kimse zorluk çekmez." şeklinde konuştu.

Safitürk, en büyük hastalığın kalp hastalığı olduğunu vurgulayarak, "Kalp hastalığı bizim bildiğimiz manevi hastalık değil. Kalpte imansızlık olduğu zaman kalbe zulüm giriyor. Kalbe zulüm girdiği zamansa kişi doğruyu yanlış, yanlışı da doğru görür. Böyle bir hastalığa uğrayan vatan sevgisini vatan düşmanlığına çevirebilir. Bunların hepsi Allah'ın sevgisinden uzak kalmasındadır. İslami bir eğitim almamasındadır. Bizim en büyük kaybımız adam kaybıdır." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Safitürk, yaklaşan ramazan ayının kurtuluşa, birlik ve beraberliğe vesile olmasını Allah'tan niyaz etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler