Gerçeğini aratmayan çığ tatbikatı gerçekleştirildi

Van İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonda, AFAD, UMKE ve jandarma işbirliğiyle, Gevaş ilçesinde gerçeğini aratmayan çığ tatbikatı gerçekleştirildi

Van İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve jandarma tarafından gerçeğini aratmayan çığ tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikatta senaryo gereği; çığ düşmesi sonucu 3 snowboard sporcusunun riskli alanda kayak yaparken çığa maruz kaldığı bilgisi üzerine, olay yerine kar motoru ve 112 kar paletli ambulansla jandarma, AFAD ile UMKE personeli sevk edildi. Ortaklaşa düzenlenen tatbikatta alan belirleme ve güvenlik tedbirleri alındıktan sonra, yapılan müdahale sonucu yaralılar kurtarılarak skorsky helikopterle hastaneye sevk edildi. 70 personel ve bir özel eğitimli köpeğin görev aldığı tatbikat başarılı bir şekilde sona erdi. 

Tatbikat sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Gevaş Kaymakamı İshak Çınar, bölgenin çok çetin ve zorlu bir coğrafya olması nedeniyle yaşanması muhtemel olaylara daha hızlı ve başarılı bir şekilde müdahale için tatbikatların çok önemli olduğunu belirtti. Gerçekleştirilen tatbikatın çok başarılı ve disiplinli bir şekilde yapıldığını ifade eden Çınar, “Toplamda 70 personelle bu tatbikatımız gerçekleştirildi. Tatbikat için tüm ekipmanlarımız mevcuttu. Bölgemizde olması muhtemel çığ tehlikelerine karşın yapılan bir tatbikattı. Olası çığ tehlikelerinde uygulamalı bir şekilde öncesinde ekibimiz bunun eğitimini alıp, daha profesyonel, hızlı ve başarılı bir şekilde buna müdahale etme imkânı bulabilecektir.” dedi.

2019 yılının ilk çığ tatbikatını başarıyla gerçekleştirdiklerini dile getiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu ise “Bundan sonra bölgemizde yaşanabilecek bir çığ olayında neler yapılabileceğini bu tatbikatla başarılı bir şekilde gösterdiniz. Bu duruma hazır olduğunuzu çalışmalarınızla gösterdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. (Sedat Karatay – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler